AliExpress: Každodenní průvodce nakupováním

Foto: Pixabay.com

Obchod s Čínou nebyl nikdy jednodušší …zatímco dříve jsme se museli spoléhat na Vietnamské tržnice, v posledních dvou letech nám nakupování z Číny usnadňuje – dnes už světoznámý – AliExpress. Jedná se o prodejní portál, podobně jako české aukro nebo eBay. Zboží přes něj prodává desetitisíce firem, díky čemuž nabízí AliExpress svým zákazníkům skutečně velký výběr zboží. I přesto, že zboží občas neodpovídá kvalitou, láká nakupující i nadále co nejnižší možná cena.

AliExpress česky

Pro mnohé zůstává překážkou všudypřítomná angličtina – portál nabízí možnost přepnutí do českéhé jazyka – kvalita překladu ovšem není příliš dobrá, protože je stránka překládána Google translate – občas nám tak může v překladu vzniknout úplný nesmysl. Pro ty, kteří si chtějí stránku do češtiny přepnout, je postup následovný.

Způsob a cena dopravy

Způsobů dopravy je několik – ale ne každý prodejce je nabízí – nejčastěji je nabízena doprava Českou poštou nebo DHL. U dražšího zboží je občas možnost volby FedExu, UPS atd. Každá společnost nabízí veřejnosti své ceny, které však nemusí být vždy zcela příznivé.
– Česká pošta: Doprava Českou poštou je nejběžnějším způsobem přepravy zboží – zásilka jde ve skutečnosti přes X státních pošt, a Česká pošta je až koncovým doručovatelem – cena za doručení bývá obvykle pro zákazníka 0Kč – respektive náklady na přepravu uhradí prodávající. Pokud jste nebyli při doručování zastiženi, bude Vaše zásilka uložena na nejbližší pobočce České pošty
– DHL: Druhý nejčastější způsob přepravy zboží – velkou výhodou je rychlost doručení (obvykle do 5. pracovního dne) a také menší pravděpodobnost proclení. Kurýr Vám navíc zásilku doručí až k Vám domů (nebo po domluvě kamkoli jinam po městě) – a to i při opakovaném dodání. Zápornou stránkou je ovšem cena dopravy – ta závisí na hmotnosti zboží: U mobilů je to cca 500Kč; u tabletů – 600 – 1 200Kč
– FedEx: Doprava FedExem se do většiny evropských zemí nevyplatí – její cena se často pohybuje kolem 70$ (cca 1 700Kč) – stejně jako u DHL, i zde závisí cena na hmotnosti zboží
– UPS: Cena dopravy společností UPS činí 1% z deklarované hodnoty zásilky (min. 134Kč) + další polatky spojené s přepravou

Čas dodání

Časdodání závisí kromě dopravní společnosti také na samotném prodejci – obvykle to bývá do 39 dní, můžeme se ale setkat i s 59 denní lhůtou – tyto lhůty představují nejpozdější den dodání od převzetí platby prodávajícím.

Česká pošta:
Dodání v praxi: Ze zkušeností víme, že dodání u menších předmětů bývá i během 2 týdnů (není pravidlem) – to platí i pro oblečení, mp3 přehrávače apod.U rozměrnějších předmětů (zejména tašky, mobily, tablety) bývá ovšem lhůta dodání o něco delší.
DHL: Společnosti DHL dodá jakékoliv zboží do 5 pracovních dnů – bez ohldu na váhu či rozměry zásilky.

Clo a DPH

Při dovozu bývá častým kámenem úrazu zachycení zásilky celnicí a následné dožadování doplatku cla a DPH. Spousta kupujících si v takovém případě neví rady – ale je to jednoduché.

Výše cla závisí na druhu zboží a určuje se dle jeho hodnoty:
– Od 0€ do 22€: Zásilka je osvobozena od cla i DPH
– Od 22€ do 150€: Zásilka je osvobozena od cla, ale nikoli od DPH
– Od 150€: Zísilka podléhá platbě cla i DPH

Clo je obvykle do 15% z ceny zboží, a DPH 21% z celkové ceny (cena zboží + clo + doprava)
Koupíme-li mobil za 3 000Kč, vyjde nás clo

Výjimky
– Česká legislativa umožňuje řadu výjimek, jak ujít proclení nebo DPH – nejjednodušší způsob je, pokud Vám zboží zasílá fyzická osoba (nikoli firma), která označí balíček jako „gift“ (dárek) – zákon umožňuje zaslání předmětů mezi fyzickými osobami, které nemají další obchodní význam, a hranice pro výpočet DPH se u ních posouvá na 45€.
– Pokud objednáváte více druhů zboží, nechte si ho zaslat každé zvlášť – hodnota nákupu tak bude rozložena na několik menších balíčků, díky čemuž uniknou zraku celníků
– Od cla ani DPH nejsou osvobozeny alkoholické nápoje, tabákové výrobky, parfémy a toaletní vody

Jak postupovat při zachycení zásilky
– Pokud zásilka přesahuje hodnotu 22€, anebo celníci zjistili její reálnou hodnotu (která přesahuje 22€), zadrží zásilku k proclení. K doložení příslušných dokumentů máte přibližně týden – výhodou je, že za Vás celý proces zařídí Česká pošta nebo DHL (případně jiná dopravní společnost) – samozřejmě za poplatek (nechat se zastupovat některou ze společností není podmínkou – veškerý proces si můžete vyřídit osobně)
– Potřebné dokumenty: Aby mohla být zásilka řádně proclena (případně být vyměřeno DPH), je třeba doložit nezbytné dokumenty (vše jde udělat on-line): Vyplněný formulář, kde určíte typ zboží (obchodní / nobchodní); vyplněnou a podepsanou plnou moc, kterou dáváte souhlas přepravní společnosti k zastoupení; doklad o zaplacení (faktura) – formulář i plnou moc Vám zašle na Vaši e-mailovou adresu přepravní společnosti; fakturu si musíte vyžádat od prodávajícího (případně doložíte výpisem z int. bankovnictví)

Poplatky za proclení a zastoupení v celním řízení
Česká pošta: Uskladnění a ověření zásilky: 96Kč; zastoupení v celním řízení: 192Kč
DHL: Uskladnění + zastoupení v celním řízení: 2% z celkové částky cla, daní a DPH (min. 490Kč; max. 2 000Kč)
UPS: Uskladnění + zastoupení v celním řízení: Do 5-ti položek: 260Kč; nad 5 položek: 468Kč

Jak zaplatit méně

– Doplacení cla či DPH samozřejmě navýší cenu zboží – tyto poplatky se ale dají snížit i o několik stovek
– Hlavní a jedinou roli v tom hraje faktura, resp. potvrzení platby, na kterém je vidět hodnota zásilky (tu nám vystaví buď prodávající, anebo nám postačí potvrzení z internetového bankovnictví / případně z PayPal účtu apod.) – není výjimkou, že si každý druhý člověk tuto cenu trochu poupraví (sníží), aby byly náklady na proclení i DPH nižší – dobrým příkladem je třeba Smartphone, kdy můžeme jeho cenu snížit i o 40% – doporučuji před provedením tohoto (ne legálního) triku použít rádce heureka.cz a zjistit si cenu daného zboží na českém trhu – poté od ceny odčtěte DPH + ji ještě logicky o nějaké procento snižte (samozřejmě, pokud snížíme cenu o 80%, celníky tím neoblbneme – díky rentgenům mají možnost zjistit, co zhruba se v balíčku nachází).