Jezero Qiandao

Foto: Pixabay.com

Qiandao je uměle vytvořená vodní nádrž dosahující enormních rozměrů. Vznikla po spuštění vodní elektrárny Xin’anjiang ležící na řece Xin’an, která opouští jezero jihovýchodním směrem. Leží ve východočínské provincii Zhejiang, a kromě vodní nádrže je také rozsáhlým lesoparkem a vyhledávanou turistickou destinací. Jejímu vytvoření předcházelo přemístění obyvatel z údolí – ze starodávného města Shi Cheng, a několika stovek malých vesnic, bylo tak v roce 1959 během několik týdnů vystěhování více než 300 000 obyvatel.

Bezmála tisícovka malých ostrovů zabírajících plochu 86km2 leží na jezeře Qiandao. Více než 90% jejich plochy pokrývají stromy, což dělá z Qiandao největší lesopark v zemi. Samotná vodní nádrž, která dosahuje průměrné hloubky 26m, zabírá plochu 573km2, což z ní dělá jedno z největších zásobišť vody v Číně. Qiandao je domovem stovek druhů ptáků a téměř dvou tisíců různých rostlin.

Po jezeře je rozvinutá lodní doprava, která slouží převážně k přepravě lidí, a v menším zastoupení také nákladu. Projížďka lodí patří k oblíbeným turistickým atrakcím, a představuje také jedinou možnost, jak se přemisťovat mezi ostrovy a pevninou.

Cestování


Qiandao nabízí kromě turistických atrakcí, hotelů a restaurací především nedotčenou přírodu s nespočtem druhů ptactva a rostlin. Kolem celého jzera jsou hotely a ubytovací zařízení, která nabízí různé stupně komfortu. V sezóně míří do Qiandao velké davy návštěvníků, takže je vhodné pro návštěvu zvolit jarní nebo podzimní období, čímž se návštěvníci vyhnou i přemrštěným cenám. Místo navozuje při západu slunce romatickou atmosféru, díky čemuž je mladými páry vyhledávanou destinací pro strávení dovolené.