Anji, nejstarší most v Číně

Foto: Pixabay.com

Anji je nejstarší, mostem na území Číny, a zároveň nejstarším kamenným mostem s otevřenou konstrukcí na světě. Most byl postaven přes řeku Xiao za vlády dynastie Sui (Suej) v letech 595 – 605. Byl součástí důležité zásobovací tepny a vrcholným uměním tehdejší čínské architektury. Most se nachází v jižní části provincie Hebei v blízkosti města Zhaoxian, které je součástí prefektury Shijiazhuang. Most je známý také pod názvem Zhaozhou, starého názvu dnešního města Zhaoxian.

Most Zhaozhou je využíván už více než 1 400 let …zatímco dříve sloužil přednostně k přechodu vojáků a převozu zboží pomocí povozů a koní, dnes je využíván výhradně jako pěší. Starověký most dosahuje na svou dobu velkých rozměrů, které jen potvrzují vyspělost čínské architektury. Most s délkou 50,82m a šířkou 9,6m leží ve výšce 7,3m nad kanálem Xiehong. Hlavní oblouk měří 37,37m, což ukazuje důmyslnou prípravu čínských stavitelů. Zábradlí je zdobeno různými podobami draka, který byl symbolem císařské moci. Celá konstrukce je detailně propracovaná a využit byl jen kvalitní opracovaný kámen.

Po vítězství dynastie Sui nad konkurenčními silami několika království, která vnikla po rozpadu dynastie Han, začalo upevňování moci. To z velké části záviselo na vybudování silné pozemní komunikace mezi severním územím dynastie a nově dobytým jihem. Dosavadní centralizovaná moc byla rozdělena mezi dvě blízká města Luoyang a Kaifeng, která byla propojena rozsáhlým kanálem. Hlavní zásobovací tepna říše vedla z bohatého severu na jih a jihozápad říše …cestu ovšem značně komplikovala řeka Xiao, jejíž břehy od sebe byly vzdáleny desítky metrů, a překládka boží na lodě rychlost zásobování podstatně brzdila. S řešením přišel o několik let později Li Chun, který byl vedoucím stavbařů. Zhotovil návrh mostu a záhy dal vzniknout prvnímu otevřenému mostu na světě.