Shun Hing Square, symbol starého Šen-čenu

Foto: Pixabay.com

Shun Hing Square nebo také Věz Di Wang je mrakodrap v centru Shenzhenu, který představuje největší výrobní centrum světa. Mrakodrap je z více než poloviny využit pro kancelářské účely …ve zbytku se nachází rozsáhlé nákupní centrum, hlídané parkování a restaurace. Na úplném vrcholu je vyhlídka, která nabízí výhled na celé rušné centrum Shenzhenu. Věž patří k nejznámějším stavbám města a byla k vidění také v několika filmech.

Za návrhem budovy stoji K. Y. Cheung Design Associates …mrakodrap je komerčním a volnočasovým centrem, kterým denně projde více než 30 000 lidí. Pětipatrový nákupní komplex zahrnuje vedle místních značek také nadnárodní giganty známé po celém světě …všechna patra spojují čtyřřadové eskalátory. I přesto, že Shun Hing Square není nejvyšší budovou ve městě, míří na vyhlídku několik tisíc návštěvníků denně. Mrakodrap byl nejvyšší budovou v Shenzhenu až do roku 2011, kdy ho vystřídal blízký Kingkey 100.

Budova byla nejvyšší budovou Číny v letech 1996 – 1997, kdy byl dokončen CITIC Plaza …v současnosti je stavba třetí nejvyšší budovou ve městě a patří do dvacítky nejvyšších budov v zemi. Zároveň je Shun Hing Square nejvyšší budovou s celoocelovou konstrukcí v zemi. Mrakodrap byl po dokončení první budovou v Číně, která se zařadila do desítky nejvyšších budov světa.

Di Wang je tvořena dvěma nosnými věžemi, které byly spojeny v jednu. Zatímco prostor mezi nimi slouží ke komerčním účelům a volnočasovým aktivitám, samotné věže jsou využívány k správě budovy …v obou se navíc nachází hlavní výtahy, které návštěvníky vyvezou až k vyhlídkové plošině ležící na samém vrcholu mrakodrapu. Skleněná fasáda odráží obraz okolních budov do okolí a paprsky světla dolů do ulic.