Velké divadlo v Šanghaji

Foto: Pixabay.com

Velké divadlo v Šanghaji patří k nejpozoruhodnějším stavbám ve městě. Budova navržená francouzským architektem Jean-Marie Charpentierem se stala od otevření v  roce 1998 výrazným prvkem Šanghaje svým osobitým architektonickým stylem a vzhledem. Stavba se tentokrát netyčí do výšky, jako většina výrazných staveb v Šanghaji, ale rozkládá se na ploše více než dvou hektarů u Lidového náměstí v historickém centru Šanghaje. Výrazná prohnutá střecha symbolizuje tradiční čínskou architekturu, zatímco všudypřítomné sklo a světelné odrazy dodávají budově zářivý dojem s  moderním nádechem.

Divadlo tvoří dvě části – východní a západní – které zaujímají celkovou plochu 64 tisíc metrů čtverečních. V  budově sídlí hned několik divadel a šanghajská opera, pro než jsou k  dispozici sály různých velikostí. Divadlo má také tři hlavní haly – Lyrická, Dramatická a Studio – s  celkovou kapacitou 1 800 míst. Kromě toho jsou součástí budovy kavárny, výstavní síň, společenský sál a další prostory.

Šanghajské velké divadlo uvedlo za dobu své existence více než 8 000 představení umělců z Číny i zahraničí. Za necelých 20 let přivítalo 10 milionů diváků, a stalo se spojovacím mostem mezi čínskou a světovou kulturou. Divadlo na svých prknech uvádí operu, muzikály, balet, symfonické koncerty i klasické čínské drama. Několikrát hostilo i významné mezinárodní soubory a festivaly, jako je Vídeňská filharmonie nebo ruské baletní soubory.