Perla Orientu: Symbol moderní Šanghaje

Foto: Pixabay.com

Když se řekne Šanghaj, mezi prvními charakteristikami budou rozhodně mrakodrapy na nábřeží Pchu-tung (Pudong). Nejznámější budovou celého panoramatu na břehu řeky Chuang-pchu-ťiang v centru Šanghaje je bezesporu Perla Orientu. Televizní věž sice v současnosti už není nejvyšší budovou moderní čtvrti, ale rozhodně svou konstrukcí a barevností přiláká oči všech turistů jako první. Pro Šanghaj je rozhodně jedna z nejtypičtějších staveb – podobnou totiž najdete málokde.

Stavba “baňaté” televizní věže trvala čtyři roky a slavnostně otevřena byla už v roce 1994. Je až s podivem, že se tato futuristická stavba tyčí nad Šanghají celých 23 let, je tím pádem součástí města od počátků jeho velkého růstu v 90. letech. Se svou výškou 468 m je dodnes nejvyšší televizní věží v Číně a jednou z nejvyšších na světě. Až do roku 2007 byla zároveň nejvyšší budovou země, poté ji nahradila (ale rozhodně ne zcela zastínila) přilehlá budova Šanghajského Světového finančního centra.

Výška ale není to, co přiláká největší pozornost. Tvarem někomu může vzdáleně evokovat třeba i Eiffelovu věž v Paříži, biologům možná nákres bakteriofágu, ale ani jedno rozhodně nebylo záměrem architekta. Stavba bortí klasické názory o ostře řezaných mrakodrapech a změkčuje celý obraz na moderní Šanghaj. Věž je tvořená jedenácti koulemi, z nichž dvě velké a jedna menší tvoří hlavní linii. Celá konstrukce je obklopená zelení dodávající vzhled zářících perel na nefritovém talíři. Výrazná růžová stavba navíc v noci září všemi barvami, čímž si získává ještě větší pozornost v konkurenci ostatních mrakodrapů.

Podle některých názorů mají velké perly odkazovat k básni z dynastie Tchang, která popisuje melodický zvuk padání kapek tradičního hudebního nástroje pipa. V současnosti má televizní věž kromě několika televizních a rádiových stanic využití jako turistická atrakce s možností jednoho z nejlepších výhledů na gigantní metropoli Šanghaje. Ve velké perle ve výšce 200 m se mimo jiné nachází i otočná restaurace a malý hotel pro vybranou klientelu.