Šanghajské muzeum, čínská historie na jednom místě

Foto: Pixabay.com

Muzeum starověké Číny oficiálně nazvané Šanghajské muzeum nebo Shanghai Museum se nachází v historickém centru města mezi dalšími významnými institucemi na Lidovém náměstí. Poprvé bylo slavnostně otevřeno v roce 1952 na Nanjing Road, odkud se po sedmi letech stěhovalo do bývalé Zhonghui Building, kde sídlily banky a další instituce. Tam se muzeum rychle vyvíjelo v oblastech výzkumu, vzdělávání, konzervace a zároveň každoročně rozšiřovalo své sbírky. Práce muzea je do značné míry důsledkem kulturní revoluce, po níž se Šanghajské muzeum stalo jedním z nejvýznamnějších v zemi. Neustálý přísun nových exponátů a předmětů z archeologických vykopávek i darů z osobních sbírek znamenal zvyšující se tlak na omezené prostory budovy. Proto město rozhodlo přesunout muzeum podruhé.

V roce 1992 byl uvolněn pozemek přímo v centru města na Lidovém náměstí, kde začala výstavba nové budovy muzea. Slavnostně znovuotevřeno bylo muzeum 12. října 1996. Stavba, která v noci oslnivě žlutě září, připomíná svým kruhovitým tvarem mince, ale původní význam odkazuje ke starověké čínské filozofii. Kruhový vrchol na čtvercovém základu symbolizuje čtverec Země pod kulatou oblohou. Budova tak, jak je v Číně zvykem, spojuje tradiční prvky a funkčnost s moderním duchem.

Sbírka muzea v současnosti obsahuje více než 120 000 artefaktů, od bronzových sošek, kaligrafie, nábytku, tradiční čínské keramiky až po starověké mince a sochy. Muzeum je rozděleno na 11 stálých expozicí, které jsou doplněny o další přechodné výstavy. Mezi vystavovanými předměty je i několik celosvětového významu, mezi nejcennější patří jeden ze tří dochovaných exemplářů transparentního bronzového zrcadla z dynastie Han nebo sbírka mincí z období starověkého Řecka po Mongolské císařství.