Če-ťiang, centrum vodní kultury

Foto: Pixabay.com


Přečtěte si také: Oculax, Paraxan, Cardio Active
Če-ťiang nebo také Zhejiang se řadí mezi nejbohatší provincie Číny, a je centrem vodní kultury. Nachází se na východě Čínské lidové republiky v blízkosti Šanghaje při pobřeží Východočínského moře. Pro svou dlouhou tradici v rybaření a pěstování rýže je známá také jako Země ryb a rýže. Patří k historickým centrům země, které vytváří velkou kulturní hodnotu v celých dějinách Číny. Če-ťiang je největší producent čaje v zemi s nejvyšším podílem na jeho exportu. V centru provincie je soustředěna strojírenská a průmyslová výroba doplněná řemeslnými pracemi v tradičním stylu, které mají zastoupení po celém území provincie. Če-ťiang je domovem pro více než 55 milionů obyvatel, kteří žijí převážně ve velkých městech. Provincie dlouhodobě vykazuje vysoké HDP, které je v posledních letech na druhém až třetím místě v zemi.

Průmysl a hospodářství v Če-ťiang

Provincie je velkým střediskem manufakturní výroby. Horské oblasti pokrývají rýžové terasy a čajové plantáže, zatímco v přímořských městech je ve velkém zastoupen rybolov. Město Čou-šan (Zhoushan) je největším rybářským centrem v provincii. Če-ťiang je největším producentem čaje v Číně – z okolí hlavního města Chang-čou (Hangzhou) pochází známý čaj Longjing. Provincie produkuje rovněž velké množství bavlny, a je druhý největší výrobce hedvábí. Ve střední části Zhejiang leží v zázemí města Tung-jang (Dongyang) město Hengdian, které je sídlem filmového studia Hengdian World Studios. Město si pro silný filmový průmysl vysloužilo pojmenování „čínský Hollywood“. V centrální části na severu až severovýchodu provincie je soustředěna výroba zastoupena elektromechanickým strojírenstvím a potravinářským, textilním a chemickým průmyslem. Če-ťiang patří současně k největším výrobcům materiálu pro výrobní průmysl.

V Če-ťiang je nejdelší most přes moře na světě

Přes zátoku Chang-čou ležící mezi Zhejiang a Šanghají vede 35,5km dlouhý most, který je nejdelším mostem přes moře. Spojuje města Heiyan a Cixi, a spojuje tak důležité ekonomické oblasti země, a umožnit lidem rychlejší cestování za prací do bohatších regionů. Provincie investuje každoročně vysoké částky do rozvoje infrastruktury a výroby levného zboží pro export.

Příroda Če-ťiang


Provincie je charakteristická hornatým prostředím, které pokrývá víc než 70% celkové rozlohy. V horských oblastech se nachází velké množství toků a údolí pokrytých rozmanitou přírodou. Územím provincie protéká největší čínská řeka Jang-c-ťiang (Yangtze), kterou křižuje Velký čínský kanál protékající městem Chu-čou (Huzhou) na severu provincie. Nejvyšší vrchol v provincii zvaný Huangmaojian sahá do výšky 1 930m. V Če-ťiang je specifické počasí ovlivněné mořem a hornatým prostředím – průměrné roční teploty dosahují 23°C, a v provincii jsou dlouhá teplá a deštivá léta, které střídají krátké mrazivé zimy. V blízkosti pobřeží leží přes 3 000 malých ostrůvků, z nichž některé slouží jako rybářské základny, ale většina nemá žádné využití.