Tódaidži (Tōdai-ji), odkaz zbídačeného lidu

Foto: Pixabay.com

Tódaidži nebo také Velký východní chrám je nejvýznamnější budovou svého druhu v celé provincii Jamato, a patří mezi nejstarší japonské chrámy. Historií sahá až do poloviny osmého století, kdy ho nechal císař vybudovat pro získání boží náklonnosti. Chrámový komplex se rozprostírá kolem největší dřevěné budovy na světě, v níž je ukryta obří socha Buddhy Vairóčana. V Tódaidži si zřídila své ústředí buddhistická škola Kegon, která ho také částečně spravuje.

Chrám Tódaidži byl vybudován na kostech zbídačeného lidu, které stíhala jedna pohroma za druhou. Za dokončení rozlehlého chrámu se dostalo celé zemi odměny, když Buddha ocenil jejich úsilí. V hlavní budově stojí monumentální socha s výškou 14,94 m a vahou přes 500 tun. Chrám Tódaidži leží ve městě Nara, a patří mezi Sedm velkých chrámů v Nara.

Historie chrámu Tódaidži a důvod založení

V období Tenpjó (729 – 749 n. l.) stíhaly japonský lid přírodní katastrofy a epidemie. Císař se rozhodl ukončit utrpení svého lidu a obrátil se proto na buddhismus. V roce 743 započal stavbu monumentální sochy Buddhy a chrámu, aby ukázal svou oddanost, a Buddhu si naklonil.

Na stavbě pracovalo přes 1,5 milionu dělníků a otroků. O ztvárnění obřího Buddhy se postaral umělec z korejského království Pekče. Velká socha byla dokončena v roce 751 a přivedla Japonsko na pokraj bankrotu. Obří Buddha byla natolik nákladný, že spotřeboval většinu japonské produkce bronzu, a zaměstnala téměř polovinu tehdejšího japonského obyvatelstva.

Po dokončení sochy skutečně přestaly japonský lid stíhat přírodní katastrofy i epidemie, a císař začal šířit buddhismus po celé zemi. Tódaidži a další japonské chrámy z období Tenpjó patří k nejstarším v celé zemi.

Katastrofy, které chrám Tódaidži poničily

V průběhu staletí zasáhla chrám zemětřesení a dva rozsáhlé požáry, které způsobily značné škody, a původní stavba se tak bohužel nedochovala. V komplexu stály dokonce dvě 100 metrové pagody, které patřily ve své době mezi nejvyšší stavby na světě. Současnou podobu získal chrám v roce 1709, a přestože je hlavní budova poměrně obrovská, ztratila třetinu  původní velikosti.

V roce 1998 byl chrám Tódaidži spolu s dalšími památkami zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO pod názvem „Památky na starobylou Naru“.