Hórjúdži (Hōryū-ji)

Foto: Pixabay.com

Hórjúdži nebo také Chrám kvetoucího práva patří mezi nejstarší buddhistické chrámy v Japonsku. Celým jménem se nazývá Hórjú Gakumondži, což v překladu znamená Vzdělávací chrám kvetoucího práva – a jak název napovídá, chrám nemá pouze duchovní význam, ale funguje zároveň jako vzdělávací středisko. V chrámovém komplexu se nachází jedny z nejstarších budov na světě. Hórjúdži je rozdělen na starší Západní chrám a novější Východní chrám.

V chrámu Hórjúdži a jeho okolí můžete vidět jedny z nejstarších soch v Japonsku nebo umění stavitelů a malířů. Architektura, fresky i sochy vypovídají o silném vlivu Číny, ze které se buddhismus do Japonska rozšířil. Některé části se také mísí s korejskými a vzdálenými indickými vlivy. Chrámu Hórjúdži je zasvěcen Yakushi Nyoraiovi známému jako Buddha léčitel, a princově otci. Stojí ve městě Ikaruga v prefektuře Nara, kde patří mezi Sedm velkých chrámů v Nara.

Historie chrámu Hórjúdži

Chrám byl založen v roce 604 na příkaz prince Šótoku, a dokončení se dočkal už po třech letech, kdy také získal pojmenování „Ikaruga-dera“. V následujících letech byl rozšířen Západní chrám o další budovy na východě a jihozápadě. V roce 670 zachvátil Hórjúdži mohutný požár, který ho do základu vypálil. A trvalo téměř 150 let, než byl chrám kompletně obnoven. Rekonstrukce se ale dočkal pouze původní Západní chrám a část Východního chrámu – v jihozápadní části starého komplexu můžete dodnes vidět staré základy.

Komplex patřil až do poloviny 20. století sektě Hossó, od níž se majitelé chrámu odtrhli, a připsali Hórjúdži mezi japonské chrámy sekty Šótoku.

Komplex chrámu Hórjúdži

Původně byl chrámový komplex Hórjúdži rozlehlý; při vypálení po zásahu bleskem ale celý lehl popelem, a obnovení se dočkala západní oblast, kterou stavitelé přeorientovali na severozápad, změnili rozložení budov a omezili kapacitu chrámu.

Západní chrám

  • Nandaimon (Jižní velká brána) je vstupní branou z roku 1438
  • Čúmon (Centrální brána) je brána z období Asuka, a označuje vchod do vnitřního okrsku Kairó. Po stranách brány jsou nejstarší japonské sochy znázorňující Kongórikišiho, ochránce Buddhova učení
  • Kindó (Zlatá síň nebo také Kondó) stojí ve vnitřním okrsku Kairó. Skrývá nesmírně cenné sochy a fresky z dob založení chrámu – fresky byly bohužel poničeny požárem v roce 1949. Síň byla postavena kolem roku 700 a nárokuje si tak post „nejstarší dřevěné stavby na světě
  • Godžútó (Pětipatrová pagoda) byla vzorem pro stavbu ostatních pagod v zemi. Pětipatrová pagoda je nejstarší v Japonsku a stojí ve vnitřním okrsku Kairó
  • Daikódó (Velká vzdělávací síň) slouží k učení místních mnichů i k přednáškám veřejnosti. Leží v severní části vnitřního okrsku Kairó. Stavba pochází z roku 990 a patří k největším budovám v chrámu
  • Tódaimon (Východní velká brána) rozděluje chrámový komplex na západní a východní část

Východní chrám

  • Ve východním chrámu je nejvýznamnější stavbou Jumedono neboli Pavilonu snů, který byl v roce 739 postaven na místě budovy, v níž žil princ Šótoku (zakladatel chrámu)

V roce 1993 byl chrám Hórjúdži zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Dvacet budov v chrámovém komplexu rovněž získalo statut „národního pokladu“ nebo „důležité kulturní památky“.