Letní palác v Pekingu: Letní sídlo císařské rodiny

Foto: Pixabay.com

Letní palác je rozlehlý palácový komplex na severozápadě Pekingu, hlavního města Číny. Na přelomu 18. století ho nechal vybudovat císař z dynastie Čching jako letní sídlo pro sebe a nejbližší rodinu. V palácovém komplexu se nachází desítky síní, z nichž jsou některé staré přes 800 let; avšak většina staveb vznikla před cca 150 lety. Středobodem Letního paláce je hora Dlouhověkosti na severu vodního reservoáru z 13. století, dnes známého jako jezero Kchun-ming.

Zatímco dříve byl do Letního paláce vstup velmi omezený, dnes může jeho krásy obdivovat široká veřejnost. Pouze císař s rodinou, služebnictvo a osobní stráž byli stálými obyvateli paláce. Sídlo bylo často dějištěm oslav, ceremoniálů a vítání vzácných návštěv, o čemž vypovídá i rozložení jednotlivých budov. V celém komplexu najdete řadu paláců, náměstí i chrámů doplněných jezírky, mosty, pagodami a různorodými styly zahradnictví.


Mohlo by vás zajímat: Terakotová armáda: Odkaz Prvního císařePalác Potála: Kolos mezi oblaky | Velká čínská zeď: Symbol nezměrného bohatství


Zajímavá místa v Letním paláci

Letní palác je plný zajímavých míst, která vás uchvátí majestátním vzhledem i svou historií. Abyste poznali jejich skutečnou krásu, musíte se podívat do samotného srdce Letního paláce. Tu jedinečnou atmosféru, co prochází celým komplexem, nelze slovy popsat. Nejvíce je toho k vidění v centrální části Letního paláce, kde najdete nejvýznamnější budovy soustředěné pod Horou Dlouhověkosti. Úchatnou podívanou ale nabízí i jihovýchodní a západní oblast, kde můžete navštívit zahrady a pavilony na břehu jezera. Celkový dojem z prohlídky kazí snad jenom všudypřítomní návštěvníci.

Protože je palácový komplex opravdu rozlehlý, rozdělili jsme ho do několika částí. Tou vůbec nejzajímavější je centrální oblast, v níž leží velká spousta důležitých budov. Najdete tu třeba ikonickou sedmipodlažní pagodu, císařovy komnaty a významné síně jako „Síň shovívavosti a dlouhověkosti“, která sloužila k vykonávání soudů samotným císařem; nebo Síň Yiyun sloužící jako knihovna, v níž je dnes mj. k vidění umění kaligrafie naživo. Neméně zajímavá je severní oblast, kde se můžete projít po historické ulici Suzhou, navštívit zahradu harmonických přání nebo květinový pavilon a skleněnou věž.

Pokud se následně vydáte na západ, dojdete k mramorové lodi na břehu jezera, a cestou minete několik pavilonů, z nichž je nejrozlehlejší pavilon „mistrovského kamene“. Opačnou stranou zase dojdete k rozlehlým pavilonům, zahradě ctnosti a harmonie nebo k ostrovu Nanhu, který je s pevninou propojený měsíčním mostem se sedmnácti oblouky.

Historie Letního paláce je stará přes 800 let

Ačkoliv byl samotný komplex Letního paláce poblíž Pekingu zbudován teprve v 18. století, jeho kořeny jsou o 600 let starší. V roce 1153 si nechal na stejném místě postavit palác Wanyan Liang, čtvrtý císař dynastie Jin. Roku 1273 započalo na témže místě budování vodního reservoáru, později známého jako jezero Kchun-ming. Vodní dílo mělo nejdříve zajišťovst zásobování paláce; později však bylo ještě více rozšířeno, a fungovalo i jako úniková a zásobovací cesta nebo „doplnění“ palácového komplexu.


Mohlo by vás zajímat: Čínské vynálezy, které změnily svět


Cestování a vstup do Letního paláce

Na prohlídku Letního paláce můžete vyrazit kdykoliv: Několikrát denně k němu totiž jezdí přímé autobusy z Pekingu, konkrétně linky 826, 737, 726, 718, 332 nebo 331. Autobusy zastavují na několika místech, takže si můžete nastoupit na nejbližší zastávce. Za vstup do Letního paláce zaplatíte 50 čínských yuanů, což je v přepočtu 160 Kč. Prohlídka komplexu zabere několik hodin, během nichž se vrátíte do dob starých císařství.

Vstupenky zakoupíte u východní brány, kterou také do Letního paláce vstupujete. Jakmile projdete branou, vydejte se na západ k centrální oblasti pod horou dlouhověkosti. Cestou minete několik pavilonů, až dojdete k mohutné pagodě stojící v čele Letní paláce. V její blízkosti najdete nejvýznamnější síně a pavilony, včetně někdejších císařských komnat.

Mohlo by vás zajímat: Zhouzhuang: Město na březích vodních kanálů


Následně se vydejte na západ k Mramorové lodi, která byla symbolem věčné vlády posledního císařství na území Číny. Od ní můžete pokračovat podél jezera nebo skrze park k chrámu „buddhistických principů“. A nakonec se přes horu dlouhověkosti a přilehlý park vrátíte zpět do východní části, kde zakončíte prohlídku návštěvou zahrady harmonie.

Letní palác v Pekingu disponuje největší a nejlépe zachovalou císařskou zahradu v čele Číně. V roce 1998 byl zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO.