Navštivte pagody Divoké husy v Si-an

Foto: Pixabay.com

Husí pagody patří k nejstarším památkám v Si-anu (Xi’an), který byl po dlouhá staletí hlavním městem starověké Číny. Si-an láká návštěvníky na své neobyčejné památky, při jejichž prohlídce se ponoříte do dávné historie a poznáte skrytá tajemství. Jedním z takových míst jsou i pagody Divoké husy, staré pokladnice buddhistických svitků, k nimž se váže příběh starý přes 1 400 let.

Příběh o vzniku Husích pagod v Si-an

Vznik Velké pagody divoké husy (Ta-jen-tcha) je spojen s poutavým příběhem, v němž se dozvíme důvod jejího vzniku. Ze skutečných událostí vychází kniha Putování na západ (v češtině vyšla pod názvem Opičí král), která sledovala příběh mnicha Süan-canga (Xuanzanga), jenž putoval z Číny do Indie pro posvátná buddhistická písma. Právě po jeho návratu nechal tehdejší císař dynastie Tchang (Tang, 618-907) postavit Velkou pagodu divoké husy, aby zde byly uloženy buddhistické sútry a sošky Buddhy, které mnich ze svých cest přinesl.

Mohlo by vás zajímat: Terakotová armáda: Odkaz Prvního císaře


Historie Husích pagod je stará přes 1 400 let

Původně pětipatrová pagoda Divoké husy spatřila světlo světa v roce 652, kdy ji nechal vybudovat vládnoucí císař Kao-cung (Gaozong). O přibližně 50 let později získala pagoda dalších pět pater, čímž téměř zdvojnásobila svoji výšku. Její stáří je úctyhodné také z důvodu, že přežila několik silných zemětřesení (nicméně to nejsilnější ji v roce 1556 připravilo o tři z horních pater). V současné době tak pagoda Velká pagoda Divoké husy sahá do výšky 64 metrů a čítá 7 pater.

Tuhle buddhistickou stavbu opředenou historií naleznete v chámovém komplexu Ta Cch‘-en (Da Ci’en) v jižní části Si-anu. Pagoda je běžně přístupná návštěvníkům, a pokud po dřevěných schodech vyjdete až nahoru, nabídne vám panorama okolního města. V bezprostřední blízkosti Velké pagody divoké husy leží náměstí, kde můžete večer za doprovodu hudby sledovat velkolepou show s více než tisíci fontánami, které hrají všemi barvami.

Mohlo by vás zajímat: Hedvábná stezka je nejdelší starověká cesta | Velká čínská zeď: Symbol nezměrného bohatství


Malá pagody Divoké husy aneb (ne)dokonalé dvojče

Ve stejném architektonickém stylu byla postavena Malá pagoda divoké husy (Siao-jen-tcha), která se nachází u chrámu Ťien-fu (Jianfu) na jihu města. Její specifický tvar udává čtvercová základna, kdy každá strana měří lehce přes 11 metrů. Směrem dovrchu se délka jednotlivých stran zmenšuje, a zároveň se snižuje také výška každého z pater.

Pagoda je o 57 mladší než její „velká sestra“; postavena byla roku 709, kdy na území staré Číny stále vládla dynastie Tchang. Původně měla Malá pagoda Divoké husy celých 15 pater, ale vlivem zemětřesení bohužel o dvě přišla. Dnes tak 13ti patrová pagoda dosahuje výšky 43 metrů. Ačkoliv je pagoda „malá“, ukrývá velké tajemství – přímo pod ní se totiž rozprostírá podzemní palác – bohužel však není přístupný – o to víc však můžeme při prohlídce popustit uzdu své fantazii.

Mohlo by vás zajímat: Yu Garden: Kousek přírody uprostřed moderní Šanghaje


Návštěva Husích pagod: Půvab staré doby

Návštěvu Husích pagod můžete spojit s prohlídkou chrámového komplexu, v němž se mj. nachází asi desítka stromů starých 800 až 1300 let. Okolí malé pagody nabídne klidnější prostředí s menším počtem návštěvníků, zatímco u Velké pagody jen tak sami nebudete. V komplexu si můžete za malý poplatek udeřit do kopie zvonu, jehož originálem z 12. století se za dynastie Čching (Qing) každé ráno zvonilo. O kilometr dále se potom nachází rozlehlý park s jezerem Furong, kde můžete strávit celé hodiny procházkami ve stínu nebo obdivováním čínské architektury.