Už 2 000 let mají stejné životy a tradice. Ve městě na březích vodních kanálů se zastavil čas

Foto: Pixabay.com

Historické město Zhouzhuang stojí už přes 2 000 let na březích vodních kanálů. Fascinující dřevěné stavby jsou dalším úkazem vyspělé čínské architektury.

Vodní kanály prochází celým starobylým centrem Zhouzhuang. Na mnoha místech zastupují silnice a dodnes jsou hojně využívány pro přepravu lidí i zboží. Spoustu loděk v typickém čínském stylu lze vidět u břehů starých ulic i domků místních starousedlíků, jimž moderní doba nic zásadního nepřinesla. Ve starém městě Zhouzhuang se ponoříte do atmosféry původního života místních obyvatel, a při troše štěstí se na loďce kanály projedete.


Může vás zajímat: Terakotová armáda: Odkaz prvního císaře


Vyrazte za krásami Zhouzhuang jako za starých dob

Zhouzhuang je jedno z nejkrásnějších „vodních“ měst na území Číny, a patří k nejnavštěvovanějším místům v provincii. Architektura starých a dokonale zachovalých domů vytváří po boku vodních kanálů naprosto úchvatnou atmosféru, do níž se snadno ponoříte. Zhouzhuang ale nejsou jenom vodní kanály a staré domy; na poměrně malém území se nachází třeba chrám Quanfu se zahradou Nanhu, park Fugui nebo mosty staré jako město samo.

Pro své vodní kanály je město Zhouzhuang často nazýváno jako „Benátky východu“, které leží v jezerní oblasti provincie Ťiang-su (Jiangsu) na východě Číny. Od Su-čou (Suzhou), hlavního města prefektury, je vodní město vzdálené přibližně 50 km, které lze pohodlně překonat vlakem nebo autobusem.

Může vás zajímat: Staré město Lijiang, zpátky v čase o 1 000 let


Historie Zhouzhuang je stará přes dva tisíce let. Ale nic se nezměnilo

První stavby byly v Zhouzhuang postaveny mezi lety 770 – 486 př. n. l., kdy se stalo město pod názvem Zhenfengli součástí správního celku Suzhou. Poté, co bylo město v roce 1 086 připojeno k chrámu „Úplného štěstí“, získalo svůj současný název Zhouzhuang. Mezi nejstarší stavby patří městské domky a mosty, které překlenují úzké kanály.

Ačkoliv je dnes původní město obklopeno moderní metropolí, stále si uchovává své kouzlo. Místní obyvatelé i vláda udržují tradice starých Číňanů dokonale, takže na moment zapomenete na všechen moderní svět.


Co si ještě přečíst? Další zajímavosti z asijské kultury