Co je dobré vědět, než pojedete do Malajsie

Foto: Pixabay.com

Malajsie je země nepřeberného množství přírodních krás, kulturních památek a skvělého jídla. Je to jedna z nejrozmanitějších zemí světa a má několik neobyčejných specifik, s nimiž by měl každý dobře připravený cestovatel počítat.

Levné letenky a drahé taxi

Je to taková dopravní kuriozita. Na jedné straně aerolinka AirAsia zlevnila lety spojující destinace v Malajsii a jihovýchodní Asii, čímž inspirovala další společnosti Apprentice Asia a Firefly, které zpřístupnily létání pro širokou veřejnost snížením cen na úkor „nadbytečného“ servisu na palubě, a zároveň propojením zhruba 18 míst po celé zemi.

Na straně druhé jsou taxíky, které se trvale řadí na seznam nejhorších na světě. Je sice pravda, že označení většiny zdejších vozů slibuje používání taxametru, nicméně většina z nich je sice vlastní, ale obvykle bývají vypnuté. Je proto lepší využít místní hromadnou dopravu, případně mobilní aplikace Easy Taxi a My Teksi.

Milují MILO a pivo Guinness

Lidé v Malajsii se stali největšími konzumenty světa sladovo-čokoládového nápoje Milo od firmy Nestlé. Zároveň se v této zemi nachází největší továrna na tento nápoj, který se v mnoha různých variantách prodává úplně všude od KFC a McDonalds až po místní kavárny a stánky.

Není to jediný nápoj, v jehož výrobě a konzumaci drží Malajci světové rekordy. V tomto případě jde přímo o medaile. Pět let po sobě se tato východoasijská země stala držitelem celosvětového ocenění kvality pivovarů League of Excellence Award za vaření nejjemnějšího irského černého piva Guinness za hranicemi Irska.

Drůbeží slanina a oslavy Ramadánu

Malajsie vychází vstříc muslimům, kteří se zde rozhodnou trávit dovolenou, proto se jim zdejší hotely, restaurace i stánky snaží svým sortimentem přizpůsobit. Proto se mimo jiné snaží vyhnout všem vepřovým klobásám, slanině a dalším produktům. To jim ale nebrání slaninu nabízet. Jedná se ale o slaninu z kuřecího, krůtího nebo hovězího masa. Vepřové najdete jen v čínských restauracích a na poloostrově Penang, ale i tam je nabídka velmi malá.

Nedostatek jídla tady ale nehrozí, a to zejména během oslav Ramadánu, kdy muslimové pořádají přes noc bohaté hostiny, o které se s turisty rádi podělí.

Ostrovy osvobozené od daní

Pro dobro peněženky každého cestovatele je třeba zmínit, že Malajsie se řadí na druhé místo na světě z hlediska výše daně uvalené na pivo. Naštěstí existují ostrovy, jako jsou Langkawi, Tioman či Labuan, náležící k tomuto státu, které jsou od daní osvobozeny. Jsou tedy ideálním místem pro nákup alkoholu a tabákových výrobků. Mimoto se od daní upouští také v hotelech a u vybraného maloobchodního zboží.

Zbožňují sociální sítě

Světové průzkumy uživatelů zjistily, že na sociálních sítích měli v roce 2010 Malajci v průměru nejvíce přátel ve virtuálním prostoru. Pokud tedy zavítáte do jejich domoviny a máte v úmyslu získat nějakého toho dalšího online přítele, pravděpodobně vás nikdo z místních neodmítne.