Thames Town, anglické městečko poblíž Šanghaje

Foto: Pixabay.com

Thames Town je dokonalá replika anglického venkova poblíž východočínské Šanghaje, která je největší metropolí v zemi. Takže pokud se vydáte do Číny, máte Anglii za rohem. Původně mělo městečko sloužit k odlidnění Šanghaje; zatím je ale lákadlem pro zamilované páry a svatebčany, kteří si pořizují fotografie s anglickou tématikou. Svého cíle tak Thames Town v rámci projektu One City, Nine town, nedosáhne.

Městečko Thames Town kopíruje klasickou architekturu Anglie v tudorovském stylu. Ve městě jsou převážně obytné domy, a chybí naopak velká nákupní centra, která jsou nahrazena kavárnami, restauracemi a malými obchody. Místní obyvatelé tak ujdou ruchu velkoměsta a mohou si dopřávat anglického klidu.

Thames Town je součástí projektu One City, Nine towns

Číňané doufali, že se stane anglické městečko v Číně senzací; zájem je o něj ale minimální. V Thames Town nežije téměř nikdo, a neláká dokonce ani turisty. Tu a tam ho ale využijí novomanželé k pořízení svatebních fotografií. Jedním z cílů města Thames Town bylo poskytovat ubytování novým zaměstnancům nedalekých univerzit ve městě Sung-ťiang.

Thames Town je součástí nového města Songjiang, na jehož území vzniká projekt One City, Nine towns – kromě anglického městečka tak najdete jihozápadně od Šanghaje ještě osm dalších městeček po vzoru západní architektury. Výstavba originálního prostředí s cílem přesídlit obyvatele přelidněné Šanghaje se ovšem nesetkala s velkým úspěchem.

Městu Thames Town nic nechybí

Thames Town vypadá stejně jako anglické venkovské městečko. Kromě městských domů pro obyvatele jsou k dispozici i hospody nebo malé obchody, a dominantu města tvoří gotický kostel. Na jedné z hlavních ulic najdete i sochu Winstona Churchilla. Většina domů byla postavena ve stylu klasických britských trhových domů, jiné budovy a podniky dokonale kopírují už existující místa. Domům nechybí viktoriánské terasy ani klasický vzhled anglických budov. Město má dlážděné ulice, a dokonce i červené telefonní budky; zkrátka atmosféra jako v Anglii.

Thames town je ideální pro rodiny

Město má rozlohu 1 km čtvereční, na které stojí obytné domy, obchody a hospody; nechybí ani barokní kostel s náměstím a parky s lavičkami. Kapacita městečka je určena pro 10 000 obyvatel, kteří v něm najdou vše potřebné k životu; a navíc klid, jaký ve velkém městě nenajdou. Přelidnění se tak v Thames Town bát nemusíte, protože bylo postaveno přesně tak, aby v něm měl každý dost místa. Domy se prodávaly velmi rychle, ale jenom zlomek kupujících v nich zamýšlel bydlet.

Většinou je kupovala bohatá klientela jako svůj druhý dům pro trávení dovolené nebo kvůli investici. Ceny domů se ale vyšplhaly na vysokou úroveň, a dnes si je mohou dovolit pouze „vyvolení“. Podobné město je plánováno také v blízkosti Pekingu, který se v posledních letech potýká se stejným problémem jako Šanghaj.

Městečko za 50 miliard není žádnou novinkou

Ačkoliv je to podivné, městečko Thames Town téměř úplně ušlo zrakům médií. Od jeho založení přitom uběhlo celých 11 let. Možná se ale situace zlepší a Thames Town poslouží svému účelu. Pekingská vláda koneckonců vynaložila na jeho výstavbu přes 15 miliard čínských juanů; to je v přepočtu 50 miliard korun.

Britská společnost to zvládla precizně

Za návrhem celého komplexu anglického městečka Thames Town stojí britská společnost Atkins, která se mj. podílí na dalších projektech v rámci nového města Sung-ťiang. Návrhářům se podařilo některá místa okopírovat do posledního detailu. Například Kostel Krista (Christ Church) z městské části Clifton Down v Bristolu nebo anglickou hospodu a obchod s rybami z přímořského městečka Lyme Reigs.

Zatímco prefektura Sung-ťiang je starobylým centrem, které vzniklo dlouho před Šanghají; nové město Sung-ťiang je unikátní projekt moderní doby.