Čistší ruce a modřejší obloha: Čím nám prospěl koronavirus

Tisíce úmrtí, ekonomická katastrofa a doslova uzamčená planeta. Světová pandemie koronaviru téměř půl roku přinášela špatné zprávy ze všech koutů planety a potrápila všechny národy. Každá mince má ale dvě strany. Na jedné straně nám koronavirus mnohé vzal, ale na straně druhé nám také spoustu věcí dal. Čistší ruce a čistší příroda jsou jenom některé z nich.

Zlepšení hygieny

Plošná doporučení všech hygieniků na planetě vždycky začínala větou: „Myjte si ruce!“

Úplně každý, od celebrit po politiky, v televizi předváděl správnou techniku a dobu mytí rukou. Všechny dezinfekční gely na ruce pak zmizely z regálů obchodů rychlostí blesku. Díky dostatečné hygieně klesl dokonce i počet infekcí obyčejnou chřipkou.

Například v Japonsku, kde se mezi lety 2017 a 2018 během jarní chřipkové sezóny nakazilo pravidelně kolem 21,04 milionu lidí, letos to bylo pouhých 7,21 milionu.

„Odhadujeme, že jedním z důvodů je to, že si lidé nyní mnohem více uvědomují potřebu mýt si ruce kvůli šíření nového koronaviru,“ uvedla pro agenturu AFP japonská úřednice ministerstva zdravotnictví Daisha Inoue.

Uhlíková stopa

Zastavené továrny, zrušené lety to vše způsobuje ekonomickou katastrofu, nicméně naopak prospívá životnímu prostředí. Během pouhých čtyř týdnů do začátku března klesly jenom čínské emise CO2 oproti loňskému roku o 25 procent, což je 200 milionů tun vyloučeného oxidu uhličitého. To je pokles o objemu, který například ročně vyprodukuje celá Argentina, Egypt nebo Vietnam. Zpomalení čínské ekonomiky navíc zapříčinilo pokles spotřeby uhlí ve spalovacích elektrárnách o 36 procent a podobně klesla i spotřeba ropy v rafinériích.

Také blokace letecké dopravy vede k alespoň krátkodobému poklesu emisí, které patří k největšímu znečištění ovzduší vůbec. Odborníci bohužel tvrdí, že čistší vzduch může být velmi krátkodobou záležitostí. Jakmile totiž skončí zdravotní krize, je pravděpodobné, že země zdvojnásobí produkce všeho, aby vyrovnali ztracený čas.

Záchrana luskounů

Ačkoliv původ koronaviru stále zůstává velkou otázkou, přesto se sledování původce zaměřilo na trh v čínském Wuhanu, kde se prodávaly mnohé druhy volně žijících živočichů, kteří byli loveni na maso. Mnoho těchto zvířat včetně netopýrů a vysoce ohrožených luskounů bylo identifikováno jako možní původci zákeřného viru. Proto Čína v únoru s okamžitou platností vyhlásila všeobecný zákaz obchodu a spotřeby masa z volně žijících zvířat. Toto nařízení velmi přivítali ekologové zabývající se ochranou ohrožených druhů. Totéž Peking nařídil i v roce 2000 po epidemii SARS, nicméně časem se obchod s volnými zvířaty i jejich spotřeba vrátila do starých kolejí. Tentokrát je ale zákaz trvalý, což zvyšuje naději na ukončení místního obchodu s volně žijícími zvířaty a také naději na přežití ohrožených druhů.