Sběr himalájské viagry byl ukončen kvůli pandemii koronaviru

Vysoce lukrativní výlety do himalájských kopců, které konají ziskuchtiví asiaté, kteří sbírají housenku známou pod přezdívkou „himalájská viagra“ mají utrum. Kvůli koronavirové pandemii Nepál, na jehož území se housenka vyskytuje, uzavřel hranice a sběrači k ní tak ztratili přístup. Tato sušená housenka přitom v Číně trojnásobně přesahuje hodnotu zlata.

Koronavirus brání sběru Yarchagumby

Vládní úředníci ve spojitosti s rychle se šířící pandemií koronaviru uvedli, že omezení spojená s celonárodní blokádou Nepálu znamenají také zákaz sklizně této houby v průběhu letošního roku. Zákaz sběru vyhlásilo již mnoho zdejších okresů.

„Všechny místní jednotky byly požádány, aby letos nevydávaly povolení ke sběru yarchagumby,“ uvedl pro agenturu AFP Umesh Pandey, nejvyšší představený okresu Bajhang v západní části Nepálu.

Yarchagumba znamená v překladu „letní rostlina, zimní hmyz“ se nachází v oblastech, kde nadmořská výška překračuje 3 500 metrů a má původ v parazitické houbě, která napadá tělo těchto housenek, které pomalu zabíjí.

Na sběru parazitické houby jsou vesničané závislí

Housenice čínská, latinsky Opihocordyceps sinensis, je druh parazitické houby, která infikuje larvy housenek a kromě toho má také zázračné povzbuzující účinky na lidský organismus. Ze sušené houby se připravuje odvar, o němž se traduje, že vyléčí veškeré nemoci od únavy po rakovinu a navíc je ceněným afrodiziakem.

Každé jaro se mnoho vesnických domů i škol vyprázdní, když tisíce vesničanů vyrážejí na nebezpečnou túru do vrcholků himalájských hor, aby tuto cennou komoditu získaly a přilepšili si tak k živobytí.

Mnoho zdejších komunit je na jejich sběru finančně závislých a některé rodiny vydělávají většinu svého ročního příjmu právě během několikatýdenní sklizně, která probíhá obvykle od začátku do poloviny dubna. Letos ale sběr zkomplikovalo husté a vytrvalé sněžení, které sezónu o nějaký čas posunulo. K tomu se přidaly zákazy kvůli pandemii a zdejší lidé se obávají o své živobytí. „Doufám, že se hranice otevřou a budeme moci jít sbírat. Je to moje jediná možnost, jak si vydělat peníze,“ řekl pro agenturu AFP devětadvacetiletý Harak Singh Dhami z okresu Drachula, který vloni sběrem housenky vydělal v přepočtu přes jeden a půl tisíce dolarů.