Umiki: První oceánská whisky už brzy spatří světlo světa

Chcete ochutnat oceán? Nemusíte proto ani nikam jezdit. Už během letošního června by se měl na trhu objevit japonský unikát jménem Umuki Whiskey od Yoshino Spirits. Tento netrpělivě očekávaný nápoj bude zprvu dostupný na asijských a severoamerických trzích. Do dalších zemí se jistě roznese velmi rychle.

Propojení nedostupného oceánu a japonské borovice

Umiki Whisky má svůj název složený ze dvou japonských slov. Umi, v překladu oceán a Ki, což je strom. Tento název v sobě zahrnuje dvě základní složky tohoto unikátního nápoje. Jednou z nich je voda z hlubin Tichého oceánu, kterou výrobci čerpají v hloubce 200 metrů pod hladinou, kam už nedoléhá ani svit slunce. Tuto vodu během výrobního procesu filtrují a zbavují slanosti. Zůstávají v ní ale jinak veškeré unikátní vlastnosti, které dodávají nápoji výjimečný pocit „hladkosti“ v ústech.

Tato speciální a světově unikátní whisky je destilovna z běžného obilného sladu, nicméně její zrání pak probíhá ve zvláštních dřevěných sudech s názvem Matsu zhotovených ze dřeva japonské borovice, které výslednému nápoji propůjčí naprosto neopakovatelnou a jedinečnou příchuť.

Ekologicky udržitelná whisky nejprve prorazí v Asii

Jakmile si jen přičichnete k této 46% whisky, váš nos naplní závan sladkých květinových tónů kombinovaných s vůní mořských řas. Tento nápoj je přezdívaný také jako první udržitelná whisky světa, protože pro svou výrobu využívá výhradně obnovitelné zdroje vody.

„Víme, že Singapur má strategickou pozici v oblasti gastronomie a obchodu v Asii, a proto jsme se rozhodli zahájit výrobu Umiki právě tam,“ uvedl manažer prodeje APAC v Yoshino Spirits Burak Aslan. Uvedl, že důvodem, proč si vybrali začít právě na asijském trhu, je jejich přesvědčení o nevyužitém tržním potenciálu v této oblasti a navíc jeho blízkosti k Japonsku, což podle jeho názoru usnadní přístup Umiki na trh. I když ještě nevstoupila na trh, Umiki Whisky už stačila získat řadu ocenění, včetně zlaté medaile ze Světové ceny lihovin 2020 a dvojitého zlatého ocenění z Čínských Wine &Spirits Awards 2020. Určitě proto je na co se těšit.