Čínská příroda je rozmanitá a plná tajemství, o kterých jste nevěděli

Foto: Pixabay.com

Čínská příroda je velmi zachovalá a pestrá, a její rozmanitost je vidět ve všech oblastech země. Asi nejznámější pohledy na přírodu Číny přináší bambusové lesy, rýžové terasy a rozlehlé čajové plantáže na úpatí hor. Kromě nich ale nabízí tato vzdálená příroda mnoho dalších úkazů, které jsou nám mnohdy utajeny – rozlehlé přírodní rezervace, národní parky, jeskyně a rozlehlá pohoří zabíhající do několika zemí.

Čínská příroda a její rozmanitost

Území Číny je obrovské, a zasahuje hned do několika podnebných pásem. Z toho důvodu najdeme v Čínské lidové republice běžnou vegetaci a hornaté prostředí v jižní a střední Číně, ve východní až jižní části přímořská území s úrodnými nížinami, rozsáhlá pohoří v západní části území a pouště i vyprahlé pustiny na severu a severozápadě země, převážně v okolí autonomní oblasti Sin-ťiang (Xinjiang). S takovým pokrytím nabízí čínská příroda přes třicet tisíc druhů rostlin, z nichž je pro území východní a jihovýchodní Asie nejtypičtější bambus.

Ten sloužil jako stavební materiál už ve starověké Číně, a dodnes je hojně využíván na stavbu lešení i mnohých budov. Kuriozitou jsou čínské pouště, které se rozšiřovaly takovou rychlostí, až se čínská vláda rozhodla jejich tempo růstu zastavit. Zřídila proto projekt „Čínská zelená zeď“ (China Green Wall), kdy od krajů vyprahlých pustin a pouští směrem k jejich středu sází keře, stromy a různé trávy. S pomocí umělého zavlažování tak chtějí „zničené území“ přeměnit v úrodnou půdu a bohatou přírodu.

Kde je čínská příroda zcela nedotčená

Čína nabízí mnoho míst s nedotčenou, místy až zapomenutou přírodou, která ušla lidským vlivům. Vůbec nejpozoruhodnější pohledy nabízí čínská příroda ve střední a jihovýchodní části země. V oblastech převládají rozlehlá pohoří a úrodné nížiny protkané stovkami říčních toků. Na mnohých místech dodnes najdete pouze malé vesnice, v nichž lidé žijí po vzoru předků a provozují staré řemeslo spojené s přírodou. V těchto případech se lidé naučili s přírodou sžít, a využívat její bohatství výměnou za pravidelnou péči. Krásným příkladem jsou rýžové terasy a uměle zavlažovaná pole ve špatně dostupných oblastech.

Své kouzlo mají také západ a severozápad Čínské lidové republiky, v nichž leží jedny z největších pohoří na světě. Nelítostné podmínky jsou často domovem pastevců, které můžete vidět zejména ve Vnitřním Mongolsku a autonomní oblasti Šin-ťiang (Xinjiang). Naprostou absenci civilizace a bohatý život přírody můžete sledovat podél říčních toků v horských oblastech, které nejsou pro větší města vhodné. Za tou nejkrásnější přírodou ale přeci jenom musíte do Velké čínské nížiny rozprostírající se ve východní části země.

Nejkrásnější úkazy čínské přírody

Přestože si každý může zamilovat jinou část země, vybrali jsme pro vás nejpozoruhodnější úkazy čínské přírody z celého území Říše středu. Některé z nich můžete znát z ilustrací čínských básní nebo celosvětově známých obrázků a maleb; jiné naopak unikají pozornosti okolního světa, ačkoliv patří mezi domácími k nejvyhledávanějším přírodním rezervacím. Ve výběru jsme zohlednili také místa, na nichž žijí lidé v souladu s přírodou.

Žluté hory zalité mořem mraků

Žluté hory přinášely po tisíce let inspiraci čínským básníkům, malířům i císařům. Známé jsou především pro své „moře mraků“, které zalévá nižší vrcholy několikrát týdně. Na nejvyšší vrcholy Žlutých hor se dostanete po stezkách, z nichž jsou některé pouze pro odvážné – tu krásu ale stojí za to vidět.

Údolí Ťiou-čaj-kou / Jiuzhaigou (Údolí devíti vesnic)

Pestrobarevná voda v areálu Ťiou-čaj-kou není fámou ani uměle vytvořeným jevem, ke zbarvení vody totiž došlo zcela přirozeně. V Údolí devíti vesnic se ale skrývá mnohem více – třeba jezera Nuorilang a Shuzheng, která jsou 19 x přírodně přehrazena, a na svých okrajích mají malé vodopády.

Národní park Wulong (Chongqing Karst)

Národní park Wulong není mimo domov příliš známý, přestože by si zasloužil vstoupit do povědomí lidí už jenom pro natáčení světoznámého filmu Transformers: Age of Extinction. Oblast jinak známá jako Wulong leží několik kilometrů od města Čchung-čching (Chongqing), jedné z největších čínských metropolí.

Jang-c‘-ťiang nebo také Modrá řeka je nejdelší řekou na území Číny i nejdelším tokem euroasijského kontinentu. Řeka je na severu i východě hojně využívána k lodní dopravě a energetice, zatímco směrem na západ na využití ztrácí. A právě v odlehlých horských oblastech se nabízí jedinečné pohledy na bohatství čínské přírody v okolí veletoku Jang-c‘-ťiang.

Tok řeky Li-ťiang (Li River)

Podél řeky Li-ťiang se tyčí tisíce malých vrcholků, hustě posetých zelení. Čínská příroda v provincii Kuang-si na jihu země patří k nejbohatším a nejméně zničeným částem země, kde lidé využívají pouze nejúrodnější nížiny podél říčního koryta. V ostatních částech se můžete probírat hustou vegetací přecházející z malých nížin ve strmé vrcholky.

Měsíční hora (Moon Hill)

Měsíc v čínském prostředí asi nikoho nepřekvapí, čínské měsíční mosty jsou koneckonců známé po celém světě. Ovšem i sama příroda ukázala, že se vyrovná čínským architektům – v jihočínské provincii Kuang-si tak můžete spatřit Měsíční horu, která vypadá skoro jako mosty v čínských zahradách. Jenom škoda, že pod ní není žádné jezero, aby mohla vytvářet měsíc.

Vílí most (Fairy Bridge), nejdelší přírodní most na světě

Skalní útvar připomínající most nese označení Fairy Bridge, což v překladu znamená Vílí most, ale místní ho znají spíše pod názvem Xianren. Na území Číny se podobných úkazů nachází hned několik, ale tento je ze všech nejdelší – s délkou 121,9 metrů je dokonce nejdelším přírodním mostem na světě.

Rýžové terasy Yuanjang

Rýžové terasy Yuanyang jsou známy pro své pestré zbarvení, jehož intenzita i tóny se mění v důsledku ročního období i slunečního svitu. Rýžové terasy leží na hranicích s Vietnamem, a celá oblast byla po několik staletí zcela odříznutá od zbytku země. Dnes jsou nejvyhledávanějším místem v celé jižní provincii Jün-nan (Yunnan) a jedním z nejoblíbenějších míst k fotografování na území Číny.

Panda Velká je kriticky ohrožený druh, který zachránila před úplným vyhynutím čínská vláda. V průběhu několika desítek let byla poblíž města Čcheng-tu (Chengdu) ve střední Číně vystavěna rezervace pro Pandy Velké, které tak mohou opět žít „ve volné přírodě“ s minimálním zásahem člověka.

Mount Everest, nejvyšší hora světa

Nejvyšší hora světa Mount Everest se tyčí do výšky 8 848 metrů na hranicích Číny a Nepálu. Podle legendy je v Himalájích poblíž Mount Everestu skrytý ráj zvaný Šangrila, který se ovšem dodnes nepodařilo nikomu nalézt. A pokud ano, nejspíš v něm zůstal.

Kamenný les Š’lin (Shilin)

Název hovoří jasně, a na jihu Číny v provincii Jün-nan skutečně stojí les, v němž jsou namísto stromů špičaté kamenné útvary, které je připomínají. Ke kamennému lesu Š’lin se váže legenda o zkamenělé dívce, a ročně ho navštíví miliony zvědavců.

Čínskou přírodu zachránila císařství, chudoba i politický režim

Na území starověké Číny vznikala království i císařství, která zaujímala vůči okolnímu světu odtažitý postoj přetrvávající i v dobách největších dynastií. Do oblasti čínského území sice migrovaly mnohé menšiny, přesto si země uchovala z velké části uzavřenost. Tu nenarušili ani obchodníci ze střední Asie a daleké Evropy, kteří přicházeli zbohatnout po Hedvábné stezce.  Ačkoliv byla Čína za tento postoj kritizována, pomohlo já to v zachování přírodního bohatství.

Na území Čínského císařství ani moderní Čínské lidové republiky nemohly vstoupit zahraniční společnosti za účelem těžby nerostného bohatství, vymýcení lesů nebo zakládání výrobních závodů, které by znamenaly devastaci přirozeného prostředí. Většina výroby znečisťující životní prostředí byla soustředěna do několika ekonomicky zvýhodněných oblastí, takže zahraniční investoři ani zájem o jinou lokalitu neměli. Dnes je výsledek tohoto rozhodnutí dobrý pro většinu země, avšak největší metropole se dusí ve smogu, a v důsledku rozvoje jim musely ustoupit stovky až tisíce čtverečních kilometrů bujné vegetace.