Hongkongské pandy se konečně mohly pářit v soukromí

Vzácné pandy obrovské v zoologické zahradě v Hongkongu mají konečně během pandemie klid na páření. Protože většina turistů a návštěvníků parku je uvězněno v domácí karanténě a zoologické zahrady jsou pro veřejnost uzavřeny, po desetiletích problémů se pandy konečně rozhodly se pářit.

Pandy využily výhledu bez zvědavých očí

„Od příchodu Ying Ying a Le Le do Hongkongu v roce 2007 se v pokusech o jejich přirozené páření neodehrál žádný pokrok. Po letech výcviku a učení se to dosud nepodařilo,“ uvedl úředník ochrany přírody Ocean parku Michael Boos.

Park zveřejnil fotografii objímajícího se pandího páru v uzavřeném prostoru, který obvykle bývá pod neustálým dohledem zvědavých očí a fotoaparátů. Pandy obecně jsou notoricky známé svými potížemi s reprodukcí, a to zejména v zajetí. Zdejším veterinářům se však zaleskla jiskřička naděje, když o sebe během krátké jarní sezóny pandy začaly projevovat zájem.

„Od konce března začala Ying Ying trávit více času hraním si ve vodě, zatímco Le Le zanechával kolem svého stanoviště své pachy a vůně. Ying Ying se nechala nalákat a vůně začala vyhledávat,“ uvedl zástupce parku. Toto chování je podle něj v souladu s běžným obdobím páření, ke kterému dochází jednou ročně na jaře mezi březnem a květnem.

Těhotenství pandy se pozná až krátce před porodem

Nyní po úspěšném spáření obou obřích pand nyní budou zoologové sledovat samici Ying Ying na známky těhotenství. Může to být ale velmi dlouhé čekání s nejistým výsledkem. Doba březosti u pand velkých se pohybuje od 72 do 324 dnů, nicméně s jistotou může být detekována pouze ultrazvukem nejdříve tři týdny před narozením mladých. Pokud však dojde k oplodnění, může Ying Ying vykazovat změny chování v závislosti na hormonálních výkyvech už v průběhu června. Proto bylo oznámení Ocean parku jednou dobrou zprávou v temných časech způsobených koronavirem.