Oranžové vousy jsou novou módou bangladéšských mužů

Ani mužům z Bangladéše nejsou módní trendy cizí. Mohutné plnovousy zdejšího muslimského obyvatelstva z hlavního města Dháka stále častěji zdobí barevné práškové barvy v odstínech od sytě rudé až po sytě oranžovou nebo žlutou. Barvy zapadajícího slunce mnozí z nich považují za symbol své muslimské víry, někteří je ale berou zkrátka jako možnost, jak se zkrášlit a vypadat mladší.

Móda i důkaz muslimské víry

Abul Mia je šedesátiletý vrátný na místním trhu se zeleninou a jeho vous zdobí zářivě oranžová barva. Je přesvědčený, že ho zářivé barvy proměňují k lepšímu.

„Miluji to. Moje rodina říká, že vypadám mnohem mladší a hezčí,“ říká Abul Mia.

Zářivé tóny zapadajícího slunce vytvářejí pomocí barevného prášku z květů henny, která se ve zdejších končinách tradičně používá už stovky let. Obvykle ale zdobí obličej a ruce žen při svatbách a jiných slavnostních příležitostech. V posledních letech se toto zdobení ale stalo pro starší muže módou. Prášek se totiž snadno shání a také se snadno používá.

Vzhled ale není jediným důvodem pro barvení vousů hennou. Zdejší většinová muslimská komunita nalezla oporu ve svaté knize Koránu.

„Od kleriků jsem slyšel, že prorok Mohamed použil hennu na obarvení svých vousů,“ řekl Abu Taher z hlavního města země, kde z celkových 168 milionů lidí je naprostá většina muslimů. A právě v muslimských komunitách v Asii a na Středním východě se barvení vousů hennou už dlouho používá.

Kadeřníci zažívají zlaté časy

Abu Taher také vysvětlil, že po použití henny na vousech i vlasech vypadají muži mladší, protože barvení jednak zakrývá šediny a jednak vytváří zdání vousu mnohem hustšího.

„Prášek obarví šedé vousy a vlasy na červené, ty černé ale zůstanou černé,“ vysvětluje princip Taher. Někteří uživatelé henny jsou přesvědčeni, že má barevný prášek i zdravotní přínosy. Ať tak či tak, rozhodně tím, že jde o přirozené barvivo, nezpůsobuje žádné zdravotní problémy.

Díky nové módě bangladéšských mužů také zažívají boom zdejší kadeřníci, kteří mají náhle mnohem více klientů, než kdykoliv předtím.

„V minulosti jsme jen stěží získávali nové zákazníky, ale teď k nám přicházejí každý den stále další, kteří žádají obarvení svých vousů a vlasů,“ uvádí kadeřník Shuvo Das z kadeřnictví Mahin v Dháce. „Trvá asi čtyřicet minut, než vousy díky henně získají červenou barvu a lesk. Navíc je to velmi levné,“ dodává kadeřník, který používá směs barviv dováženou z Indie.