Záhady kolem jeskynního komplexu Longyou v Číně, některé nelze vysvětlit

Foto: Pixabay.com

Území východočínské provincie Če-ťiang ukrývá pozoruhodný jeskynní komplex, kolem něhož dodnes kolují velké otazníky. Nikdo totiž neví, z jakého důvodu bylo místo vytvořeno, a dokonce o něm neexistují žádné písemné záznamy. Projekt takového rozsahu by přitom muselo investovat císařství nebo přinejmenším skupina zámožných šlechticů. Desítky jeskyní vytesaných do skalního masivu leží ve východočínské provincii Če-ťiang (Zhejiang) nedaleko města Longyou.

Největší záhady jeskyní Longyou, které nelze vysvětlit

Nevyřešených odpovědí je kolem jeskynního komplexu Longyou víc než dost. Do Če-ťiang přišlo kvůli nim nespočet odborníků z celého světa, kteří zkoumali jeskyni i okolí z pohledu různých věd. Nakonec ale tohle místo vyvolalo v každém z nich více otázek než odpovědí.

Hloubení jeskyní bez moderních nástrojů

Komplex byl vytesán do poměrně tvrdého prachovce, a to do hloubky 30 metrů. Aby mohly desítky místností vzniknout, muselo dojít k vytěžení cca milionu kubických metrů kamene. Tzn., že muselo na hloubení pracovat minimálně dva tisíce dělníků dnem i nocí po dobu tří let. Další stovky potom musely zajistit odvoz suti, výzdobu stěn, zásobování apod. Počet pracovníků by tak zarážející nebyl (vždyť třeba na Velké čínské zdi jich pracovalo přes milion) – divné ovšem je, že se podařilo celou věc i přes její rozměry utajit.


Mohlo by vás zajímat: Če-ťiang, centrum vodní kultury


Žádné písemné zmínky o existenci jeskyní Longyou

O budování jeskyní Longyou neexistují žádné zmínky ve starých spisech, a dokonce se nedochovaly ani svědectví o jejich existenci. Dodnes tak nikdo neví, za jakým účelem byly vlastně jeskyně zřízeny a kdo za vším stojí. Je to opravdu podivné, aby nebylo místo takových rozměrů nikde zaznamenané …ale možná bylo určeno k tajným operacím, o nichž věděla pouze hrstka vyvolených.

Tvůrci nezanechali jedinou stopu o přítomnosti lidí

Stavitelé po sobě nezanechaly jedinou stopu, žádný náznak života nebo lidské činnosti nebyly v jeskyních nalezeny. Skoro, jako by ji někdo dokonale uklidil do posledního smítka prachu. V žádné z místností ani přiléhajícím okolí přitom nebyl objeven ani zapomenutý nástroj, část suti nebo jiné zmínky.

Totožná výzdoba v každé místnosti

Každá z místností je odshora dolů pokryta dokonale uspořádanými čarami, které pokračují ve stejné linii po celém komplexu. Ale proč věnovali stavitelé tolik úsilí, aby vyzdobili všechny místnosti naprosto totožně? Měl snad jednotný vzor nějaký hlubší význam? Jedinou spojitostí byly podobně vyzdobené keramické nádoby, které byly nalezeny několik kilometrů od jeskyní. Podle zjištění pochází z roku 800 – 500 př. n. l.


Mohlo by vás zajímat: Žluté hory (Huangshan) – tisíce let historie a inspirace


Hluboká jezera bez významu

Některé prostory byly zaplaveny vodou, v níž ovšem neexistoval žádný život. Původně se předpokládalo, že jsou jezera podzemně propojena s venkovními jezery, kterým místní říkají „bezedné rybníky“. Ve vodě ale nebyly objeveny ani ostatky ryb nebo jiných živočichů. Otázkou tak zůstává, proč byla v jeskyních Longyou tak hluboká jezera. Měla snad sloužit jako zásoba pitné vody pro skrývající se armádu?
Dokonale zachované prostory bez doteku času

Zatímco okolní krajina Če-ťiang (Zhejiang) byla několikrát poničena povodněmi, přírodními kalamitami a válkami, jeskynní komplex Longyou zůstal po více než 2 000 let nedotčen. Při objevení nebyly nalezena žádná suť, známky kolapsu ani jiného poškození, což je vzhledem k 50cm tloušťce stěn naprosto neuvěřitelné. Skoro to vypadá, jako by na jeskyně nepůsobil čas.


Mohlo by vás zajímat: Zajímavosti


Dělníci pracovali ve dne v noci; ale bez světla?

Dělníci si během hloubení údajně nesvítili ohněm, což je vzhledem k hloubce komplexu nereálné. V době, kdy jeskyně vznikala, totiž znalo lidstvo pouze svícení loučemi. Přesto nebyly na stěnách nalezeny jakékoliv známky kouře, a sluneční světlo mohlo do podzemí pronikat pouze v určitý čas pod správným úhlem. Odváděli snad kouč speciální odvětrávací šachtou?

Všechny místnosti byly úplně stejné

V komplexu se nachází hned 36 jeskyní, které jsou si dokonale podobné. Je ovšem divné, že mezi nimi není jediný spojovací tunel, ačkoliv jsou stěny tlusté pouhých 50cm. Nač ale potřebovali tvůrci tohoto místa, aby vypadaly všechny místnosti stejně, a proč nedošlo k propojení alespoň některých z nich?

Nikdo neví, kdo nechal jeskyně vyhloubit

Jelikož neexistují o jeskyních Longyou žádné písemné záznamy, není vůbec jasné, kdo za jejich vznikem stojí. Vzhledem k náročnosti prací a velikosti komplexu je nepravděpodobné, aby se úkolu ujali prostí vesničané. Pouze císař, bohaté království nebo mocenská skupina mohla něco takového dokázat. Další možností může být někdejší mocný kmen, jedna z prvních cvilizací na území Číny, která žila právě v provincii Če-ťiang.


Mohlo by vás zajímat: Si-an (Xi’an): Město starých císařů v srdci Číny


Kdo měl před tisíci lety takové znalosti?

Ačkoliv to je úchvatné, nikdo nedokáže vysvětlit, jak zvládli čínští stavitelé vyhloubit tolik stejných jeskyní. Všechny mají podobu velkých sálů s několika přiléhajícími místnostmi, přičemž je každá z nich zcela totožná, má zřetelné hrany i rohy, a nebýt zdí mezi nimi, jednotlivé dekory by na sebe dokonale navazovaly. Podle odborníků je to naprosto nemožné, protože by ke stvoření něčeho takového potřebovali pokročilé měřící nástroje, nákresy a dokonalé výpočty. Možná půjde o stejnou záhadu jako při výrobě Terakotové armády, která byla vytvořena naprosto dokonalou metodou.

Jeskynní komplex Longyou bez významu i využití?

Nikdo neví, k čemu vlastně jeskynní komplex Longyou v provincii Če-ťiang sloužil. Někteří se domnívají, že mohl sloužit jako útočiště císařské rodině a armádě v dobách krize; jiní zase mluví o skladišti, které by ukrylo zásoby na dlouhá léta. A ačkoliv existuje teorií více, žádná z nich nebyla dodnes potvrzena. Nejpodivuhodnější ovšem je, že se nikde nenašly známky civilizace, lidské přítomnosti nebo jakékoliv vodítko vedoucí k objasnění významu tohoto místa.


Mohlo by vás zajímat: Starý letní palác: Zapomenuté sídlo čínských císařů


V jedné linii s mocnými centry

Se zajímavým poznatkem přišly záhadologové, kteří upozornili na polohu jeskyní Longyou v Če-ťiang. Podle nich leží v těsné blízkosti 30. stupně severní šířky, na němž se nacházela i největší starobylá centra jako Babylon, egyptské pyramidy, Noemova archa či Bermudský trojúhelník.