V Hanoji se v červnu bude konat mezinárodní den jógy. Určitá omezení budou ale nezbytná

Jedenadvacátý červen je Mezinárodním dnem jógy. Toto unikátní cvičení, které vede k harmonizaci těla i ducha bylo oceněno rezolucí Organizace spojených národů, která ustanovila den na oslavu neocenitelného daru indické dávné tradice a kultury. Protože však letos svět prodělává dosud trvající pandemii koronaviru, i na mezinárodní jógové slavnosti budou platit přísná bezpečnostní pravidla.

Indie propaguje starobylou kulturu své země

Organizace spojených národů dne 11. prosince 2014 vyhlásila svou rezolucí číslo 69/131 Mezinárodní den jógy, který stanovila na 21. června každého roku. V reakci na toto rozhodnutí tehdejší indický premiér Narendra Modi řekl, že jóga je neocenitelným darem dávné indické tradice.

„Jóga ztělesňuje jednotu mysli a těla, myšlení a jednání, zdrženlivost a naplnění, harmonii mezi člověkem a přírodou, holistický přístup ke zdraví a životní pohodě. Není to jen o cvičení, ale o objevování smyslu bytí v jednotě sama se sebou, jednoty světa a přírody,“ řekl Narendra Modi.

Indické ministerstvo Ájurvédy, jógy a naturopatie, Unani, Siddhy a homeopatie, které se stará o rozvoj vzdělávání, výzkumu a propagace původních indických alternativních medicínských systémů, spolupracuje s indickými ambasádami po celém světě. Ty pak pod vedením tohoto ministerstva pořádají různé aktivity, které s Mezinárodním dnem jógy souvisejí. Už několikrát se v minulosti tato událost konala ve Vietnamském městě Hanoj a Ho Či Minově Městě. Letos organizátoři navážou na Hanojskou tradici.

Kvůli pandemii bude akce jen malých rozměrů

Kulturní centrum Dr. Harishafroma Swamiho Vivekanandy uvedlo, že letošní Mezinárodní den jógy ve Vietnamu bude jen malých rozměrů s nízkým počtem účastníků a bude se konat na indickém velvyslanectví ve Vietnamu. Na tuto velkolepou akci budou pozváni také zástupci vietnamské vlády a kromě nich praktikující jogíni a vietnamská indická komunita. Živý přenos celé akce bude k vidění na stránkách sociálních médií zdejšího velvyslanectví.