Indie zatkla bezcitného muže za smrt březí slonice

Indická policie zatkla pracovníka plantáže a další dva se stále hledají. Bezcitná trojice usmrtila březí slonici šokujícím způsobem. Nakrmili ji kokosy, které naplnili výbušninami. Zvíře pak s poraněnou tlamou v trýznivých bolestech umíralo celé dny. Video slonice, která bezradně stojí celé hodiny v řece s těžce zraněnou tlamou a tělem, proletělo internet a vyvolalo zděšení. Dopadený muž se k činu přiznal s tím, že chtěl s ostatními spolupachateli ochránit úrodu plantáže před divokou zvěří.

Slonice umírala dva dny s devastujícím zraněním tlamy

Incident se odehrál koncem letošního května v jihoindickém státě Kerala. Březí slonice je nejnovější obětí vzrůstajícího konfliktu mezi přírodou a lidmi v jižní Asii. Stále rychlejším tempem se zde rozšiřují pole a města na úkor lesů a přirozených prostředí zdejší divoké zvěře.

Dělník P. Wilson byl zatčen v pátek 5. června poté, co údajně umístil kokosy plné výbušnin, aby udržel zvířata, zejména pak prý divoká prasata, dál od své gumovníkové plantáže.

„Muž připustil, že použil kokosové ořechy naplněné výbušninou, jimiž cílil na divoká zvířata,“ uvedl vedoucí Keralských ochránců zvířat Surendra Kumar pro agenturu AFP. Dva z mužových spolupracovníků a zároveň spolupachatelů jsou prý dosud na svobodě.

Kumar uvedl, že vyrobili několik kokosových bomb, které umístili nedaleko hranice plantáže. Úředníci uvedli, že není jasné, kdy patnáctiletá slonice vražedné plody zkonzumovala, nicméně bylo zjištěno, že zranění proběhlo 25. května, což bylo celé dva dny předtím, než zvíře pošlo. Zástupci lesů uvedli, že mu exploze způsobila závažné poranění tlamy, takže nemohlo celé dny jíst ani pít.

Vesničané chystají výbušné pasti na domnělé škůdce

Podobný incident přitom není jediný tohoto druhu. Vesničané po celé Indii používají výbušniny nebo petardy, které plní do ovoce a které se aktivují jako tlakové trhaviny. Návnadami cílí na divoká zvířata, která ohrožují plodiny a domovy. Podobný incident byl ohlášen už minulý měsíc v nedaleké čtvrti Keraly, kde byla rovněž nalezena slonice s vážně poraněnou tlamou.

Usvědčení pachatelé těchto činů přitom mohou za zabití chráněného zvířete čelit až sedmi letům vězení. Poslední incident navíc vyvolal rozsáhlé pobouření na sociálních médiích, a to i ze strany několika sportovních a bollywoodských osobností, které toto jednání odsoudily jako nelidské a vyzvaly k tvrdému postupu proti pachatelům.