Filipíny čelí ničivé bouři, která vstoupila do koronavirové krize, úřady ale zvládají

Tropická tlaková níže, která se nyní vyskytuje na pobřeží Filipín, se změní na tajfun, očekávají meteorologové. Během pár dnů se tlaková níže přesune do Východního moře, kde se zesílí a změní se na ničivou větrnou smršť. Ve čtvrtek narazil na střední Filipíny rychlostí až 96 kilometrů v hodině a přidělal tak práci pohotovostním službám, které se dosud potýkají s pandemií koronaviru. Tisíce lidí v oblasti musely být evakuovány ze svých domovů do náhradního ubytování v bezpečných zónách, než tajfun dosáhl do regionu Vongfong, řekly úřady.

Tlaková níže se nad mořem změní na tajfun

Národní centrum pro hydrometeorologické předpovědi varovalo před blížícím se dopadem tropické níže vedoucí k období střídavých mírných a silných dešťů v období od 13. do 15. června. Smršť měla podle předpovědí zasáhnout oblast severo-středních regionů. Představovala vysoké riziko vzniku tornád, bouřek, bleskových povodní a sesuvů půdy.

Úřad řídícího výboru pro prevenci a kontrolu přírodních katastrof na předpověď reagoval okamžitou výzvou k evakuaci obyvatel z předpokládaných postižených oblastí severních a středních regionů Filipín, a to zejména v pobřežních oblastech od Quang Ninh až po Da Nang. Odsud se měli lidé přestěhovat na bezpečnější místa v oblastech, kam se očekávalo, že bouře nedosáhne.

Evakuovaní musejí dodržovat bezpečnostní rozestupy proti infekci

Veřejnost byla naléhavě vyzvána k pravidelnému sledování průběžných informací v souvislosti s tropickou bouří a důrazně varovala rybáře a majitele rybářských plavidel, kteří svou činnost provozují na moři, aby včas přijali řádná preventivní opatření.

Mluvčí filipínského prezidenta Harry Roque uvedl, že vláda spustila svůj protitajfunový plán s názvem Oplan Listo, aby upozornil všechny jednotky místní samosprávy ve všech zasažených oblastech.

„Zvládli jsme přípravy na tento tajfun, i když se stále potýkáme s problémem kolem covid-19,“ dodal prezidentský mluvčí s tím, že země je dostatečně zásobena důležitým zbožím a potravinami.

„V evakuačních centrech budeme prosazovat dodržování sociálních odstupů jednotlivých rodin. Úřady se na tento fakt připravily, jinak jsme ale na tajfuny zvyklí,“ dodal Roque.