Tchajwanský umělec vdechuje nový život zničeným soškám starých bohů

Sochy dávných božstev si zaslouží úctu, věří sochař a restaurátor Lin, který opravuje rozbité modly starobylých taoistických bohů a vrací jim nový život. Za dobu, po kterou se opuštěným a odmítnutým sochám věnuje, jich opravil už přes dvacet tisíc a provádí i tradiční obřady požehnání, aby jim navrátil dávno ztracenou posvátnost.

I přes náboženské založení lidí mnoho soch bohů končí na ulici

Čtyřpodlažní obchod sochaře Lin Hsin-lai je panteonem dávných Tchaj-wanských božstev. Jejich jedenašedesátiletý zachránce zasvětil svůj život záchraně posvátných soch, kterých se jejich majitelé rozhodli zbavit a často je vyhodili na smetí či je různě poničili. Jsou mezi nimi bytosti, jako je mořská bohyně Mazu nebo hrůzostrašný bůh válečník s červeným obličejem Guan Yu, kterého uctívají policisté, ale i gangsteři. Jsou mezi nimi také méně známé postavy, jako je tygří strážce.

„Je škoda, že lidé sochy bohů vyhazují. Některé jsou dokonce poničené větrem a deštěm,“ říká reportérům agentury AFP Lin těsně před provedením vysvěcovacího rituálu pro několik opravených soch. „Mělo by se s nimi zacházet jako s kulturními hodnotami,“ dodal.

Tyto sochy jsou na Tchaj-wanu prakticky všudypřítomné. Nacházejí se v chrámech i domovech lidí, bývají v parcích i v kancelářích. Na tomto nezávislém čínském ostrově koexistují dvě dominantní náboženství, buddhismus a taoismus, které uctívají řadu bohů a jejich inkarnací. Tato božstva pak doplňuje spousta barevných lidových přírodních božstev. Mnoho soch i přesto ale končí na ulici nebo ve smetí.

Umělec hledá pro sochy nové domovy

V posledních čtyřech desítkách let se Lin vydal na svou životní misi, jejímž cílem je zachránit všechny sošky bohů, které potřebují nový domov. Dosud jich zachránil kolem dvou desítek tisíc. Zejména mladší ročníky zdejších lidí mají tendenci utíkat od tradičních náboženství, buďto k ateismu, nebo si osvojují různé jiné víry a nechtějí už sochy, které se dědí v jejich rodinách. Dalším zdrojem opuštěných soch jsou vlastníci podniků či vysloužilé chrámy.

„Doufám, že naleznu pro své sochy nové domovy, aby lidé mohli bohy uctívat a navazovat s nimi nová spojení,“ řekl Lin, který si účtuje poplatek za vedení žehnacích rituálů pro znovuoživení soch. Rád vzpomíná, jak přesvědčil nálezce své první opuštěné sochy, kterou opravil – byla to figurka válečného boha San Tai Zi, aby ji vzal domů a uctíval ji. „Dělám to všechno sám se svou omezenou fyzickou silou,“ říká starý unavený muž, který v dětství prodělal obrnu. „Ale já se prostě nemůžu koukat na opuštěné sochy bohů,“ dodal.