Indicko-čínské přetahování o území výrazně zasáhne globální trh s kašmírem

Kašmírová vlna je vysoce kvalitní a mimořádně ceněný materiál. Nejkvalitnější kašmír produkují pašmínské kozy, speciální plemeno tohoto skotu, které se v největší míře chová na hranicích mezi Indií a Čínou. A právě spory o hranice mohou způsobit celosvětový kolaps obchodu s tímto ceněným artiklem.

Boj o půdu

Vlna z koz chovaných kočovníky v nehostinném vysokohorském chladném pouštním regionu Ladakhu patří k nejdražšímu a nejžádanějšímu kašmíru na světě. Ale tyto kozy bohužel přichází o své pastviny kvůli neutuchajícímu sporu mezi dvěma asijskými velmocemi, Indií a Čínou. I kvůli tomu letos zimu přežilo o desítky tisíc nových kusů méně, než by tomu bylo běžně – a výpadek této nové generace na trh v plné síle dopadne přibližně za tři roky, kdy by tyto nové kusy začaly přinášet drahocennou vlnu.

Mezi čínskými a indickými vojáky se na hranici odehrávají četné konflikty a rvačky a každá ze stran si území nárokuje jako vlastní. Podle indických úřadů v posledních týdnech čínští vojáci stále častěji pronikají do oblastí kolem Ladakhu, což je logicky považováno za neoprávněné vniknutí, které si žádá reakci.

Výpadek produkce ovlivní celosvětový trh

Čína se snaží nenápadně zabírat pastviny a neexistuje nikdo, kdo by se proti nim postavil. Obvykle mizí metry půdy, ale letos jde o celé kilometry, jak tvrdí místní pastevci. Doposud zemřelo až 85 % nově narozených kůzlat, jelikož stáda byla násilně z pastvin vytlačena více do hor, kde slabší jedinci nezvládli chladné počasí a výkyvy teplot.

Pašmínské kozy ročně vyprodukují asi 50 tun nejkvalitnější a nejdražší kašmírové vlny. V této oblasti jsou pro místní prakticky jediným zdrojem obživy. Řemeslný průmysl spojený s výrobou kašmíru pak zaměstnává další tisíce lidí. Výpadek výroby může tyto lidi zcela připravit o zdroj obživy a uvrhne je prakticky na ulici.

Vojenské rozmíšky se ale zatím nedaří nijak řešit.  Místní pastevci si stěžují na nedostatek podpory ze strany úřadů, kteří je zde nechávají doslova napospas svému osudy a vyžadují po nich, aby si vlastní zemi bránili holýma rukama. V Ladakhu dnes žije přes 1 000 rodin kočovných pastevců, kteří putují pro rozsáhlé krajině a hledají nejvhodnější pastviny pro svá stáda koz a koní. Řada z nich už ale svůj domov opouští a stěhuje se do větších měst – nevěří totiž, že by se situace mohla obrátit k lepšímu.