V LA opět uzavírají bary, počty nakažených koronavirem neustále rostou

I když se v některých státech po pandemii již pomalu obnovuje život k normálu, v jiných částech světa zuří koronavirus ještě ve své plné síle. A nejinak je tomu i v Los Angeles v USA.

Celosvětově již na tento nový typ viru zemřelo přes půl milionu lidí. Počet zaznamenaných nemocných přitom dosahuje už neuvěřitelného čísla 10 milionů nakažených. I když se někde opatření postupně uvolňují, je jisté, že od 21. května se počet nakažených zdvojnásobil. Rozhodně tedy nelze říci, že bychom měli to nejhorší za sebou – naopak, řada vědců hovoří o nástupu druhé vlny. I proto byly v LA opětovně uzavřeny bary.

USA se v boji s koronavirem nevede dobře

Spojené státy evidují přes 2,5 milion nakažených a s těmito čísly se řadí na špici v počtu případů na celém světě. Snahy o obnovení největší světové ekonomiky vedly ke skokovému nárůstu nemocných, a to zejména ve státech Florida a Kalifornie.

O nic lepší situace není ani na jižní části kontinentu. V Brazílii je evidováno přes 1,3 milionu případů, a to se pravděpodobně do statistik vůbec nezapočítávají nakažení v odlehlých oblastech, kde nejsou ani lékaři, ani státní úředníci. Počty nakažených dále rostou i v jiných částech světa, i když například v Evropě se opět otevírají hranice a ekonomiky znovu začínají fungovat.

Frustrovaní Američané

Nejvíce zasažené oblasti v USA opět uvažují o nařízení plošné karantény. Toto omezení však mělo paradoxně nejspíš velký podíl na skokovém nárůstu případů v posledních dnech. Krátce po uvolnění opatření se totiž většina lidí opět nahrnula do obchodů a na pláže a řada z nich ignorovala povinnost nosit roušku a vyvarovat se blízkému kontaktu. K šíření nákazy nejspíš přispěly i nepokoje spojené s úmrtním George Floyda, které rozpoutalo protesty napříč USA.

Počet úmrtí na nový typ koronaviru v USA přesáhl 120 000, což je rozhodně dost vysoké číslo, zvážíme-li také celkovou vyspělost státu a dostupnost léčebných metod.

Politika hraje důležitou roli

Celá situace má také velmi vážný vliv na politickou situaci v zemi, navíc když se schyluje k prezidentským volbám. Jak republikáni, tak i demokraté musí sbírat politické body pro své kandidáty. Donald Trump, současný prezident, riziko nákazy dlouhou ignoroval, a podle mnohých je právě i jeho laxní přístup na vině vysokému množství případů na území Spojených států. To mu samozřejmě v jeho boji o Bílý dům příliš nepomůže.

O znovuzavedení některých ochranných opatření se spekuluje také v dalších částech světa, kde se zdálo, že už bylo nejhorší období pandemie ukončeno. Počty skokově rostou nejen v Číně, odkud virus údajně pochází, ale také například v Indii. Hovoří se například o uzavření některých měst nebo o možnostech zakázaní větších akcí a událostí, kde se shromažďuje vysoký počet lidí.