Občané Hongkongu mají do Austrálie dveře otevřené. Jde o reakci na nový čínský zákon

Austrálie se postavila na stranu Hongkongu. Jde především o nesouhlas se sporným čínským bezpečnostním zákonem. Na základě toho se australská vláda rozhodla pozastavit extradiční smlouvu s tímto asijským velkoměstem, které se již dlouhé měsíce zmítá na vlně protestů. A zároveň rozhodla o tom, že hongkongským občanům bude prodloužena platnost víz s výhledem na získání trvalého pobytu.

Nový zákon budí velké obavy

Jde o prodloužení víz o celých 5 let a týká se kvalifikovaných obyvatel Hongkongu a absolventů vysokých škol. Tato možnost jim otevře cestu k získání trvalého pobytu v zemi. Stejná pravidla mají platit také pro studentská víza a dočasná pracovní víza. Přitom počet studentů a pracujících, kteří v Austrálii na základě těchto víz aktuálně žijí, přesahuje deset tisíc hongkongských občanů. Podle vyjádření oficiálních zdrojů má toto opatření mířit především na talentované a vzdělané, obzvláště pak z oboru informačních technologií. Kvalifikovaných pracovníků v tomto oboru je dlouhodobě nedostatek a z pozice Austrálie se tedy jedná o logický krok, který je pro ni jistě také prospěšný.

Austrálie má prý v plánu zvážit také nové pobídky, aby přilákala exportní hongkongské firmy, které by do Austrálie mohly přesunout svá sídla. Premiér Austrálie také uvedl, že se jedná o zcela nezávislé rozhodnutí suverénního státu, kterým reaguje na situaci, která se v Hongkongu a Číně odehrává. Austrálie přitom není jediným státem, který postupuje podobným způsobem. Obyvatelům Hongkongu už nabídla rozšíření práv například Velká Británie, nicméně Peking tuto nabídku velmi důrazně odmítl.

Čína reaguje negativně a s výhružkou

A jaká je reakce Číny? Čínská ambasáda v Austrálii se o krocích australské vlády vyjádřila jako o unáhlených a neopodstatněných. Zároveň také australské politiky vyzvala, aby se do záležitostí Číny a Hongkongu nevměšovali. Ministerstvo zahraničí Číny dokonce reagovalo tak, že Čína může na zrušení smlouvy o vzájemném vydávání trestně stíhaných lidí reagovat zavedením svých vlastních negativních opatření. A je jasné, že Čína nikdy nevyhrožuje jen tak do větru.

Autonomie, která je jen slibem

Situace v Hongkongu je přitom napjatá již dlouhá léta. Hongkong se pod čínskou správu vrátil 1. července 1997. V předávací smlouvě se Peking zavázal, že Hongkongu zaručí určité svobody a autonomii až do roku 2047. Tyto svobody jsou ale ve zbytku Číny zcela nemyslitelné. Tato slíbená autonomie je však silně narušena právě zmíněným bezpečnostním zákonem. Jde především o to, že nový zákon definuje čtyři nové trestné činy, které mají povahu separatismu, teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami. Na základě tohoto zákona bylo ze strany Austrálie doporučeno jejím občanům, aby zvážili návrat do své vlasti.