Ve Vietnamu byla odsouzena dvojice mužů za obchod s drogami, jeden z nich je Brit

V srpnu letošního roku se v hlavním městě Vietnamu, Hanoji, konalo zasedání Městského lidového soudu, který odsoudil dvojici mužů obviněných z obchodování s drogami a poslal je do vězení.

Odsouzenými jsou:

  • Andrew Eachan Alexander, občan Velké Británie (pocházející ze Skotska), věk 26 let, a
  • Nguyen Duc Manh, občan Vietnamu, věk 35 let.

Brit odešel od soudu s trestem odnětí svobody v délce 2 let, Vietnamec byl odsouzen na 18 let. Britovi soud kromě trestu odnětí svobody uložil zároveň také trest vyhoštění ze země, který bude vykonán po skončení jeho pobytu ve věznici.

Odsouzený Vietnamec provozoval ve Staré čtvrti jídelnu a jeho podnikání mu umožnilo kontakty s cizinci, kteří měli zájem o drogy. Mezi jeho zákazníky patřil i odsouzený Brit, kterého policejní příslušníci zadrželi v prosinci loňského roku s třemi tabletami extáze a s marihuanou. Přiznal se, že již delší dobu s Manhem obchodoval a drogy dále distribuoval dalším osobám.

Britovi byl dokázán podíl na obchodu s 5 gramy marihuany a přibližně 1,5 gramem extáze a metamfetaminu neboli pervitinu, zatímco občan Vietnamu byl obviněn z obchodování s drogami, konkrétně pak s téměř 2 gramy ketaminu a 232 gramy metamfetaminu. 

Oba spolupracovali s gangem, který vedl bývalý korejský policista; tato stopa vedla k nalezení dalších drog.

Gang obchodující s drogami

Celkově bylo příslušníky vietnamské policie zadrženo 15 pachatelů. Policejní akce trvala dva dny, a kromě hlavního města probíhala také v dalších dvou městech na jihu země. Policisté při raziích při prohledávání 11 lokalit zadrželi celkem 120 kg různých drog a 19 cihliček heroinu. Nejvíce zastoupenou drogou mezi zabavenými drogami byl metamfetamin, jehož se na jednom místě našlo neuvěřitelných 75 kg a na dalším místě 30 kg; v obou případech se jednalo o skladiště.

Tato úspěšná policejní akce navázala na pátrání v rámci nadnárodního obchodu s drogami, který byl odhalen v červenci loňského roku a zahrnoval pachatele z Vietnamu, Jižní Koreje a Číny. V den odhalení bylo v jednom z kontejnerů v hanojském přístavu nalezeno 40 kg metamfetaminu. Kontejner měl být zrovna zapečetěn a lodí převezen do Jižní Koreje.

Další pátrání vedlo k zadržení pěti podezřelých na pěti různých místech v Hanoji, z nichž dva byli korejské, jeden vietnamské a dva čínské národnosti. Jeden z Korejců byl bývalý policejní důstojník a existuje důvodné podezření, že stál v čele gangu obchodujícího s drogami.

Drogy byly určeny k exportu nebo prodeji na jihu země.

Trest smrti

Obchodování s drogami ve Vietnamu může být sice velice výnosné, je ale také životu nebezpečné – pokud někdo vlastní nebo pašuje více než 2,5 kg metamfetaminu nebo více než 600 g kokainu nebo heroinu, může mu být uložen trest smrti. Stejný trest hrozí pachateli, který vyrobí nebo prodá 100 g heroinu nebo 300 g jiné nelegální omamné látky.