Vietnamem otřásl skandál – únos a trávení domácích mazlíčků na maso

Internetem proběhly otřesné záběry psů čekajících v těsných klecích na zabití v čínské městské prefektuře Jü-lin v rámci festivalu pojídání psího masa, a rovněž fotografie jejich rozporcovaných těl.

Už méně se však ví, že Čína není zdaleka jedinou asijskou zemí, kde si část obyvatel ráda pochutná na psím mase.

Obchod se zvířecím masem ve Vietnamu

Další takovou zemí je Vietnam, kde je psí maso v některých regionech považováno za vybranou pochoutku a tradičně se konzumuje s pivem nebo rýžovým vínem. Ve Vietnamu někteří lidé nepohrdnou ani kočičím masem, ale jeho pojídání je méně časté. Na jídelním lístku bývá maso koček někdy označováno jako maso „malých tygrů“.

Skupiny vystupující na ochranu zvířat, které působí na mezinárodní úrovni, se často obracejí na vietnamskou vládu s požadavkem na plošný zákaz pojídání psů a koček. Vláda však dosud k tomuto radikálnímu řešení nepřistoupila a obchod s tímto masem je tak stále velice lukrativní.

Astronomické počty zabitých zvířat

Podle statistik neziskových organizací se ročně v Asii zabije přibližně 30 milionů psů pro maso, přičemž tyto statistiky zahrnují údaje za

  • Čínu
  • Vietnam, a
  • Kambodžu.

Pokud jde o počet koček zabitých pro tento účel, údaje nejsou dostupné, ale odhad se pohybuje rovněž v řádu milionů.

Zdroje

Pokud jde o zdroj zvířat zabíjených pro maso, k těm legálním patří psí a kočičí farmy, kterých se na území Vietnamu nachází několik. Největší problém však představuje to, že velké množství zvířat je odchyceno a utraceno nelegálně. Podle aktivistů jsou zvířata zabíjena nehumánním způsobem. Vietnamské úřady apelují na obyvatele, aby zvyk spočívající v pojídání psího a kočičího masa opustili.

Na druhou stranu žije ale ve Vietnamu velké množství lidí, kteří chovají kočky a psy jako domácí mazlíčky, podobně, jako v Evropě.

Nedávno se v provincii Thanh Hoa, asi 200 km jižně od Hanoje, objevila na ulicích těla psů a koček, kteří patřili místním a byli chování jako mazlíčci. Policie, kterou zděšení obyvatelé ihned kontaktovali, zadržela muže a ženu právě ve chvíli, kdy těla zvířat dávali do pytlů – celkem se jednalo o 30 psů a koček. V jejich domě byly později nalezeny další předměty, které je usvědčily, a to především řeznické náčiní a také kyanid.

Pachatelé byli obviněni z trávení domácích mazlíčku a uvězněni. Maso bylo určeno pro prodejce na tržištích a pro obchody s potravinami, a to v jiné provincii, aby pár unikl zatčení.

Lidí páchajících tuto trestnou činnosti je však stále velké množství, a to navzdory odporu větší části populace země. Dříve docházelo ve vesnicích dokonce i k ubití takových osob.