Koronavirové opatření zavádí limit hostů u štědrovečerního stolu, aneb Vánoce v zemích Evropy

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vánoční svátky jsou především chvíle klidu, kdy většinu času trávíme s rodinou a nejbližšími přáteli. Letošní Vánoce budou mít několik pravidel a omezení, na které nikdo z nás není zvyklý. Podívejte se, jaká pravidla v období pandemie platí o adventu v nejrůznějších zemích Evropy.

Polsko zavádí limit hostů u vánočního stolu

Zvlášť v Polsku si občané potrpí na slavení Vánoc ve velkém počtu. To díky opatřením nebude letos možné. U štědrovečerního stolu se o letošních Vánocích může potkat maximálně pět hostů. Vláda při vydání vánočních pravidel jasně apeluje na to, aby o svátcích byla spolu jen nejužší rodina a zbytek svých blízkých kontaktovali online.

Německo zavedlo vánoční pravidla v pandemii o něco volnější. U stromečku nebo štědrovečerního stolu se může potkat až deset osob. Takové uvolnění pravidel bude platit po celou dobu svátků — od 23. prosince do 1. ledna 2021. Úřady navíc všem zaměstnavatelům doporučují zařídit home office svým zaměstnancům, u kterých je to jen trochu možné. Dětem začnou vánoční prázdniny už 16. prosince.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ve Francii jsou omezené vánoční nákupy i vycházení

Od 28. listopadu byla omezení pro občany ve Francii alespoň trochu uvolněna. Rodinná setkání o svátcích budou možná a platný zákaz vycházení po 21. hodině bude pozastaven právě na Štědrý den a Silvestra. Dále zůstávají otevřené a možné:

  • náboženské akce (maximální počet 30 osob)
  • obchody (knihkupectví apod.) každou neděli až do Vánoc
  • kina a divadla (v omezeném režimu)

Milosrdné pozastavení opatření čeká také občany ve Velké Británii, kde budou všechny zákazy spojené s opatřením proti Covid-19 zrušeny v období mezi 23. — 27. prosincem. Během vánočních svátků mohou rodiny vytvořit “bubliny”, ve kterých se budou moci členové rodin setkávat u stolu, na bohoslužbách nebo se navštěvovat. Tyto domluvené skupiny není možné měnit nebo rozšiřovat a ostatní možnosti setkávání jsou zakázané.

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Italští občané doufají, že brzy přijdou nová pravidla opatření proti koronaviru, kde bude zákaz vycházení přerušen alespoň na Štědrý den. Stejně jako v Maďarsku budou veškerá nová pravidla pro vánoční čas stanovena až v příštích dnech.