Tajemná nemoc v Indii. Lékaři objevili, co bylo v krvi pacienta

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Jeden člověk zemřel a dalších více jak 500 jich muselo být hospitalizovaných poté, co se u nich objevilo zvracení, mdloby, a záchvaty. Oblast, kde k výskytu onemocnění došlo, leží v jihovýchodní Indii, ve státě Andhra Pradeš. Ihned po příčinách nemoci začala pátrat Indická zdravotnická služba, aby zabránila dalšímu šíření nemoci. Protože se nemoc objevila náhle, v nynější době koronavirové epidemie, lidé se začali bát o to víc. Druhý nejlidnatější stát na Zemi se takových věcí obává, protože hygiena, a zdravotnictví je na nízké úrovni, a mohlo by lehce dojít k vypuknutí nové epidemie.

Symptomy nemoci a místo výskytu

Nemoc vypukla ve městě Eluru, a její příznaky jsou nevolnost, zvracení zúžené a rozostřené vidění, mdloby, slabost. Dle vyjádření úřadů by mohlo jít o otravu, např. z kontaminované vody. Všem hospitalizovaným byla odebrána krev, aby se zjistila příčina jejich onemocnění. U všech byla vyloučena nákaza koronavirem Covid-19. mezi postiženými byly i děti, které trpěly náhlým zvracením, a rozostřeným viděním. Následně bylo 10 pacientů vyšetřeno důkladně, a jak se ukázalo, příčinou nemoci byl nikl. Tento těžký kov je toxický, a po jeho požití dochází k otravě. Nyní zbývá vyšetřit, kde se nachází zdroj, z něhož se nikl dostal do vody, či potravin. Kontrolují se hlavně zdroje pitné vody ve městě Eluru, kde postižených bylo nejvíc. Zatím se nepodařilo prokázat, že by některý ze zdrojů byl kontaminován. Hledání bude tedy pokračovat dál.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Co je příčinou takových situací

V zemích 3.světa není neobvyklé, že k podobným případům dochází. Tyto státy jsou chudé, a na ochranu životního prostředí vynakládají velmi málo prostředků. Průmysl vypouští do ovzduší i do vody velké množství odpadních látek, z nichž mnohé jsou jedovaté, a vážně ohrožují zdraví obyvatel v okolí. Nikdo s tím nic nedělá, protože osvěta v těchto zemích prakticky neexistuje. Pak se stane, že dojde k otravě a lidé umírají. Pokud budou tyto státy pro západní svět levným dodavatelem výrobků, při jejichž výrobě vzniká toxický odpad, situace zůstane stejná, tak se v budoucnu budou podobné případy opakovat.

Otrava má pouze jednu oběť

Tento případ otravy měl pouze jednu oběť, a tou byl 45 letý muž, který na ní zemřel. Více jak 300 lidí z 500 postižených bylo propuštěno z nemocnice do domácího ošetřování. Otázkou zůstává, jestli se následky otravy neprojeví někdy v budoucnu.