Covid-19 a cigarety. Vědci mají špatné zprávy pro bývalé kuřáky

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kouření patří do jedné z nejzávažnějších a nejnebezpečnějších závislostí, které může člověk propadnou. Nejen že cigarety zvyšují riziko rakoviny, protože obsahují nespočet karcinogenních látek a toxinů, ale také zvyšují riziko plicních a kardiovaskulárních onemocnění.

Cigarety a tabák obecně jsou také poměrně drahé a mohou udělat pěknou díru do rozpočtu, zvlášť pokud se váš denní počet vykouřených cigaret neustále zvyšuje. Vědci z Kings College London se proto, že je kouření tak „oblíbené“, rozhodli provést výzkum, který zkoumal pravděpodobnost těžkého průběhu nemoci a nutnost hospitalizace a to, jak na toto působí cigarety a kouření.

Zdroj fotografie: Getty Images

Výsledky výzkumu

Vědci přišli s překvapivými výsledky, se kterými možná nepočítali ani oni sami. Výzkum prokázal, že těžký průběh nemoci a hospitalizaci vyžadují a je pravděpodobnější u:

  • Současných těžkých kuřáků.
  • Bývalých kuřáků, kteří přestali.

Ano, to, jestli kouříte 30 cigaret denně nebo jste už přestali a cigarety, doutníku nebo e-cigarety jste se nedotkli již pěknou řádku let, prý nehraje tak velkou roli jako to, že jste vůbec kouřili. Bylo prokázáno, že kuřáci, i ti bývalí, mají dvakrát větší riziko těžkého průběhu nemoci a hospitalizace.

Další výzkumy a pozorování

Další podobný výzkum a pozorování provedli i specialisté v Ohiu na Floridě. Jejich výzkum potvrdil výsledek vědců z Anglie, ale dodal i zajímavé detaily. Například zjistili to, že to, kolik cigaret denně kouříte nebo jste kouřili také drasticky ovlivňuje, zda budete muset být hospitalizování nebo zda dokonce onemocnění nezvládnete a dojde ke kolapsu organismu.

V Ohiu zjistili, že pokud kouříte 1 krabičku cigaret denně po dobu 30 let, riziko hospitalizace a úmrtí je u vás více než dvakrát větší než u lidí, kteří nikdy nekouřili. Pokud jste tedy kuřáci, dávejte na sebe obzvláště velký pozor.