Italský premiér obvinil výrobce vakcín ze závažného porušení smluv

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Italský premiér Giuseppe Conté obvinil výrobce vakcín proti COVID-19 ze závažného porušení smluv o jejich dodávkách. Jak již víme, někteří výrobci vakcín se omluvili, že slíbené dodávky vakcín nebudou schopni dodat v termínu. Zpoždění ale škodí nejen Itálii, ale také dalším evropským zemím, které již mají přichystané plány očkování.

Italská vláda podá na společnosti žalobu

Předseda vlády na svém profilu na sociálních sítích uvedl, že zpoždění v dodávkách bude mít přímé důsledky pro život a zdraví občanů a také pro ekonomickou a sociální tkáň, která je pandemií zasažena již rok.

V souvislosti se zpožděnými dodávkami chce Conta podniknout veškeré právní kroky proti společnosti Pfizer/BioNTech. Chtějí tak ochránit národní společenství a požadují dodržování smluvních závazků. Právní kroky proti firmě Pfizer již oznámila kancelář italského komisaře pro pandemii, který je odpovědný za očkovací kampaň. Premiér také řekl, že ministr zdravotnictví Roberto Speranza a komisař pro pandemii Domenico Arcuri se se tkali s vedením italské pobočky AstraZeneca, které nakonec potvrdilo snížení výrobní kapacity.

Zdroj fotografie: Pixabay

Je to nepřijatelné ve všech směrech

Conte poznamenal, že tyto informace jsou nepřijatelné. Plán očkování, který byl schválený italským parlamentem a také ratifikovaný konferencí státních regionů, byl vyvinut na základě smluvních závazků, které farmaceutické společnosti a Evropská komise dobrovolně převzaly. Připomněl také, že společnosti Pfizer oznámila zpomalení distribuce dodávek vakcín v evropských zemích, kde již mají připravené očkovací kampaně a plány, jak budou při očkování postupovat.

Poškozuje to nejen Itálii, ale také jiné státy. Italské regiony jsou tak nuceny zpomalit podávání nových vakcín, aby poskytly druhou dávku již očkovaným lidem. Nový termín pro dodání dávek vakcíny ale není znám.