Nová mutace koronaviru je o 30% smrtelnější a šíří se až o 70% rychleji. Už je v šesti českých krajích

Zdroj obrázku: Pixabay

Britská varianta koronaviru by mohla být smrtelnější než ta, která přišla z Wu-chanu, jak uvedl v pátek britský premiér Boris Johson. Nová mutace se nejen šíří rychlejším tempem, ale bude pravděpodobně také smrtelnější, řekl Johnson na tiskové konferenci.

Vakcíny, které se používají, jsou účinné i proti této mutaci

Předseda vlády všechny ujistit, že vakcíny používané v Británii jsou účinné jak proti primární, tak i mutantní variantě koronaviru. Podle hlavního vládního poradce vlády Patricka Vallance existují pochybnosti o účinnost aktuálně používaných vakcín proti mutacím koronaviru, které byly zjištěny v Jižní Africe a Brazílii.

Existuje stále mnoho neznámých a potřebujeme více času na získání přesných výsledků výzkumu. U lidí nad 60 let riziko úmrtí na COVID-19 postihuje deset lidí ze sta. Po infekci základní variantou je to 13-14 na jeden tisíc, v případě jeho mutantní verze.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Výzkum ukazuje, že nová mutace koronaviru se šíří o 30-70 % rychleji než ostatní. Podle vědců je úmrtnost nové varianty o přibližně 30 % větší. Analýza nemocničních údajů ale dosud neprokázala zvýšení úmrtnosti. Britská mutace koronaviru se rychle šíří po celém světě a byla již detekována ve více než 60 zemích nebo regionech. 

Britská varianta se objevila také v České republice

Nejdříve se potvrdila ve třech krajích, nyní je jich už šest. Zdravotní ústav pracuje na tom, aby zmapoval, jak vypadá situace po celém Česku. Hygienici trasují podezřelé případy a laboratoře zvyšují možnost pro sekvenaci vzorků, která může mutaci potvrdit.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jihoafrická mutace do Česka podle epidemiologa Romana Prymuly dorazí do tří týdnů. Státní zdravotní ústav ale zatím ani jihoafrickou, ani brazilskou mutaci nezachytil. I tak ale narůstá počet nakažených, denní přírůstky jsou stále vysoké a česká vláda neustále zpřísňuje pandemická opatření.