Britskou variantu koronaviru musíme brát vážně, varuje doktor z Evropské laboratoře molekulární biologie

Zdroj obrázku: Getty Images

Doktor Moritz Gerstung, které pracuje v Evropské laboratoři molekulární biologie (EMBL) varoval, že britská mutace koronaviru může být velmi nebezpečná. Existuje šance, že se zabrání její šíření, dokud jsou počty infekcí na nízké úrovni.

Ke zpomalení přenosu této mutace jsou zapotřebí přísnější opatření

Britská mutace vyšla najevo 14. prosince, kdy ji oznámil britský ministr zdravotnictví Matt Hancock. Tato mutace byla o 50 % nakažlivější než starší varianty. Nová varianta navíc zasáhla každý kout země. Během uzamčení v listopad klesl celkový počet infekcí koronaviru přibližně o polovinu, uvedl Gerstung.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Někdo může namítat, že rozšíření této varianty mohlo být způsobeno tím, že v některých regionech nebyla dodržena opatření. Výsledky studií ale ukazují, že během listopadového uzamčení se nová mutace rozšířila kvůli její vyšší infekčnosti. Bez uzamčení by se pandemie vymknula kontrole.

V prosinci zde došlo k uvolnění omezení, a počet infekcí se zvýšil o 40 % u starší varianty a u nové varianty až o 900 %, vysvětlil odborník. V prosinci se tak pandemie ve Velké Británii vymkla kontrole. Byli zde přeplněné nemocnice, narůstaly počty nakažených i počty mrtvých.

Británie na tomto základě uzavřela školy a omezila počet lidí, kteří se mohli sejít na jednom místě. Lidé mohli z domova jen za prací, za lékařem nebo nakupovat.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Britská varianta je velmi nakažlivá

Vědci odhadují, že pokud nastanou přísnější opatření, může se snížit počet infekcí během několika týdnů o 20-40 %. V Británii nebyli schopni zastavit šíření nové mutace. Varovali ale zbytek světa, že tato mutace se šíří rychleji a je také nakažlivější.

Jedinou záchranou je očkování. To je účinné proti nové i starší variantě koronaviru. Některé PCR testy dokonce mohou detekovat novou variantu koronaviru. Všechny kontakty, které se setkaly s novou mutací, tak mohou izolovat a dále sledovat.