Nová testovací metoda pro zjištění přítomnosti koronaviru. Číňané si vezmou rektální výtěr

Zdroj fotografie: Freepik

V Pekingu se poprvé začalo testovat jiným způsobem od začátku vypuknutí epidemie. Jako jediná země vyzkoušela rektální výtěry, které byly provedené na některých studentech a učitelích základní školy, kde bylo značné ohnisko výskytu koronaviru. 

Rektální testy

Tyto testy byly provedené výtěrem z konečníku a byly jistě přesnější. Podle zjištění Li Tongzenga, zástupce ředitele rozhodujícího v infekční nemocnici v Pekingu, bylo zjištěno, že koronavirus déle setrvává v konečníku nežli v dýchacích cestách. Naopak u lidí, kteří netrpí vážnějšími příznaky spojené s koronavirem, mohou být testy z dýchacích cest pozitivní pouze 3-5 dnů, což je nedostatečné a testy mohou vyjít zavádějící. Takové testování pomocí výtěru z konečníku má být využité pouze u některých jedinců. To jsou ti, kteří jsou v domácí karanténě, protože takové odběry nejsou příliš pohodlné.   

Zdroj obrázku: Getty Images

Sporná metoda

Tato metoda je jistě nepříjemná a myslíme si, že mnoho lidí by se této metodě testování raději vyhlo. Je to nepříjemné a příliš neosobní. O tom vypovídá své i rozdělení lékařské komunity v Číně. Jedním z odpůrců testování pomocí výtěru z konečníku je Yang Zhangqiu, pracovník z Wuhan University. Vyslyšen v rozhovoru pro Global Times uvedl, že jelikož se tento nepříjemný a nechtěný virus přenáší pouze dýchacími cestami, nejúčinnější budou výtěry z nosu a krku. A to především z pohodlného osobního hlediska.

Sice jsou viry přítomny ve stolici pacienta pozitivního na koronavirus, ale stále neexistují žádné důkazy, které určují, že se koronavirus i touto cestou přenáší na ostatní obyvatele, řekl Yang. Peking také hromadně testuje obyvatele na přítomnost protilátek v krvi, kteří se do města vrátili po desátém prosinci. Tímto způsobem má být zjištěn řetězec virů.    

Zdroj obrázku: Getty Images

Nová ohniska nákazy

Čína byla v oblasti koronaviru nejvíce zasaženou zemí, poté na tom byla nejlépe a nyní se nákaza opět vrací. V Číně byla zjištěna nákaza v několika nových ohniscích. Proto úřady nemeškaly a okamžitě neprůchodně uzavřeli celou provincii Chej-lung-ťiang a další rozsáhlé oblasti Ťi-lin a Che-pej sousedící s Pekingem a navázali na rozsáhlé testování. Vidinou Číny je otestování bezmála padesáti milionů lidí. Za pomocí WHO se zajišťuje původ a ohnisko koronaviru ve městě Wu-chan.