Změny jazyka, rukou a nohou u lidí infikovaných koronavirem

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nové nálezy u lidí pozitivních na koronavirus byly viděné na jazyku, rukou, ale i nohou, a to častěji než se sami doktoři domnívali. Uvedl tým španělských vědců z Madridu. Takové nálezy byly viditelné u velkého množství lidí, a to až u 25-40 procent pozitivně testovaných.  

Studie provedené ve Španělsku

Již dříve lékaři z nemocnice La Paz v Madridu prohlásili podle provedených několika studií ve Španělsku a v jiných zemích po celém světě, že se během první vlny koronaviru projevovaly i jiné potíže, než je kašel, teploty, dýchací potíže či vysoké teploty. Projevovaly se i léze na jazyku, kůži, ale i nohou. Odpovědi uvedené v odborném časopise British Journal of Dermatology po provedené studii oznamují, že je velice nutné sledovat i tyto příznaky a dávat si na ně patřičný pozor. I tímto způsobem může být odhalený člověk infikovaný koronavirem. Ovšem je potřeba řádného testování. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Puchýře na jazyku

Podle španělských výzkumů provedených v Madridu bylo zjištěno, že ze 700 testovaných jedinců mělo 25 procent na jazyku a kdekoliv v ústech puchýře, červené fleky nebo hnisavé léze. Také bylo uvedeno, že rány na povrchu jazyka jsou nejčastější příčinou vzniku nechuti u lidí infikovaných koronavirem. 

Červené fleky

Bohužel i příznaky, které nebyly zahrnuty do ukazatelů, jako jsou fleky na nohou a rukou, mohou být hlavním znakem koronaviru. Uvedli lékaři La Paz z Madridu. Také bylo uvedeno, že skvrny na rukou i nohou mělo až 40% testovaných lidí. Mnohdy takové skvrny mohou být zaměněny s jiným onemocněním, u kterého se vyskytuje začervenalá vyrážka.  Nadruhou stranu, pokud se bude hledět i na tyto příznaky, bude možné koronavirou infekci rozpoznat mnohem rychleji. A tím pádem se zamezí tak vysoký přenos nákazy mezi lidmi – uvedeno madridskými lékaři, kteří studie prováděli při první vlně. I přes veškeré kladné či záporné ohlasy mají takto postižené oblasti své názvy – “kovidové nohy, kovidové ruce nebo kovidový jazyk”. Lidé, u kterých byla tato skutečnost zjištěna, popisovaly potíže jako svědivé červeno-fialové fleky, které někdy svědí, ale naopak někdy velmi bolí. Dokonce pár jedinců oznámilo, že by kovidové nohy přirovnávají k omrzlinám.