Máte podezření, že jste Covid-19 prodělali bez příznaků? Profesor medicíny radí, jak to jednoduše zkontrolovat

Zdroj fotografie: Depositphotos

Bylo zjištěno, že v Polsku bezpříznakový koronavirus postihuje více než padesát procent lidí. Jak je již dobře známo, bezpříznakoví pacienti netrpí momentálními komplikacemi. Na jaké poznatky a příznaky bychom si měli dát pozor, pokud chceme zjistit, že jsme prodělali koronavirus.

Odborníci říkají

Nejen v Polsku, ale celosvětově se počet bezpříznakových pacientů pohybuje kolem padesáti až sedmdesáti procent, řekla prof. Anna Boroń-Kaczmarska – specialista v oblasti infekcí. Bezpříznakového onemocnění koronavirem by se nikdo neměl bát – nehrozí žádné komplikace. Věnujte pozornost pulsu a jiným rušivým příznakům. Pokud ale máte určité pochybnosti, neváhejte a vydejte se za svým ošetřujícím lékařem.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Podle jakých příznaků poznáme, že jsme si prošli bezpříznakovou infekcí koronaviru?

Podle lékařů je tato otázka pacientů velmi častá. Pokud máte podezření na asymptomatický průběh koronaviru, neignorujte tyto příznaky:

  • Déle trvající únava (klidně i celý měsíc)
  • Větší vyčerpání, které bylo běžně zvládáno
  • Dušnost při pohybu jakékoliv formy
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Lékaři také upozorňují na to, že bezpříznakový koronavirus se může projevit i na končetinách formou červeno-fialových skvrn. Dále také začervenalá vyrážka podobná kopřivce, která zmizí bez zásahu léčby. Nepodceňujte ani dýchací potíže, které u vás nejsou běžné. Mezi dýchací potíže patří i tlak na hrudi, nedodechnutí, sípání při nádechu, bolest na hrudi s hlubokým nádechem, dušnost. Bohužel je také známo, že lidé s bezpříznakovou infekcí koronaviru mohou nakazit ostatní lidi ve své blízkosti. Této skutečnosti se nedá nijak zabránit. Jedině tak, že budete důkladně sledovat příznaky. Pokud budete mít příznaky, nechte se testovat – říká Prof. Simone.