Všechny koronavirové částice na světě by se prý vešly do obyčejné plechovky

Zdroj fotografie: Freepik

Britský matematik Christian Yates se pokusil odhadnout, kolik částic koronaviru SARS-CoV-2, který k nám přišel z čínského Wu-Chanu, se nachází na světě. Z jeho výpočtů pro BBC vyplynulo, že dohromady by se mohly vejít do jedné plechovky od Coca-Coly. Takový výsledek neočekával ani sám matematik.

Možná se ptáte, jak na ono šílené číslo přišel. Tak se na to podívejme. Jedná se o velmi zajímavý matematický projekt, který zaručeně zaujme i lidi, kteří se matematiku vůbec nezajímají.

Odkud se takové výpočty vzaly?

Yates zahájil výpočty po žádosti BBC o výsledek. Při výpočtech samozřejmě počítal s celým světem. Počítat musel s 500 000 lidmi, kteří dostávají pozitivní test na přítomnost koronaviru v těle, ale také jedinci, kteří nemají příznaky nebo se sami nenechali testovat. Z tohoto důvodu získal na základě informací z Amerického institutu pro metriky a hodnocení zdraví předpoklad, že téměř 3 miliony lidí jsou infikovány každý den.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kolik virů někdo nese, závisí na tom, jak dlouho to bylo od doby, kdy byli infikováni. V průměru počet koronavirových částic dosáhne svého vrcholu šestý den po infekci, poté postupně klesá. Poté matematik určil, kolik virových částic může mít člověk v sobě během infekce. Odkázal na nepublikovanou studii, ve které byl zkontrolován počet částic na gram v tkáni infikovaných opic a počet byl přepočítán tak, aby odpovídal lidským tkáním.

Jaký je výsledek?

Výsledek se může zdát obrovský, ale není. Podle matematika je na celém světě asi dva kvintiliony částic koronaviru. Yates sám poznamenal, že „i když se jedná o obrovské množství, srovnatelné s množstvím pískových zrn na planetě, pamatujte, že viry SARS-CoV-2 jsou mikroskopické.“ Odhaduje se, že jsou od 80 do 120 nanometrů a nanometr je miliardtina metru. To znamená, že jedna částice je tisíckrát tenčí než lidský vlas. Nemají proto stejný objem jako zrnka písku.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Yates proto nastavil průměr koronaviru na 100 nanometrů. Poloměr molekuly je tedy 50 nanometrů, což je 523 tisícin objemu viru. Vynásobením tohoto množství dvěma kvintiliony získáte celkem objem asi 120 ml. Je úžasné, že všechny tyto problémy, překážky v každodenním životě a smrt tolika lidí by se vešly do několika doušků toho, co by nepochybně bylo nejhorším nápojem v historii světa, jak řekl Yates.