Koronavirus jednoduše nikdy nezmizí. Zůstane s námi i přesto, že bude většina populace očkována

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak je to s koronavirem? Kdy zmizí? A zmizí vůbec někdy? Známe odpověď vedoucího Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí – ECDC Andrea Ammon, který prohlásil, že by se svět měl jistě připravit na skutečnost, že koronavirus jednoduše nikdy nezmizí! Zůstane s námi i přesto, že bude většina populace naočkovaná. 

Covid zůstane s námi

Bohužel vše zatím naznačuje tomu, že koronavirus tu s námi už zůstane, řekl Ammon AFP. Jde o to, že se Covid-19 dokonale přizpůsobil v prostředí člověka. Daří se mu tu, váže se z člověka na člověka a ve skutečnosti stále sílí. Měli bychom se připravit na skutečnost, že tento vir zůstane navždy s námi. Ve skutečnosti by se nejednalo o první vir, který přišel a už neodešel. Takže tato skutečnost není neobvyklá a po čase koronavirus jistě zeslábne. Věří se tomu, že proočkování populace sníží přenos infekce, ale dosud se neví, zda vakcína dokáže zabránit přenosu.   

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jaro virus zpomalí

Universita Johnse Hopkinse shromažďuje skutečná data od národních zdravotních institucí a sleduje rozšíření koronaviru. Bylo uvedeno pro Business Insider, že postupování koronaviru zpomalí až teplejší počasí. Dost o tom, že koronaviry se podobají chřipkovým virům a ty jsou většinou sezonním jevem. Nízké teploty pomohou viry obalit takzvaným tvrdým gelem, který drží viry, aby byly déle ve vzduchu. Tímto způsobem viry déle přežijí a mohou cestovat z člověka na člověka.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

To je pouze první podmínka pro přenos viru, ale také záleží na vlhkosti vzduchu. Když je vzduch studený a suchý, což bývá v zimě, viry se vzduchem lépe přenáší – takzvaně poletují. Což se viru opět líbí, protože má větší pravděpodobnost se na člověku zachytit. Když bude naopak teplo a vlhko, vykašlané kapénky se ve vzduchu dlouho neudrží a spadnou na zem.