Jak je to s koronavirem? Kdy zmizí? A zmizí vůbec někdy? Známe odpověď vedoucího Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí – ECDC Andrea Ammon, který prohlásil, že by se svět měl jistě připravit na skutečnost, že koronavirus jednoduše nikdy nezmizí! Zůstane s námi i přesto, že bude většina populace naočkovaná.
Covid zůstane s námi
Bohužel vše zatím naznačuje tomu, že koronavirus tu s námi už zůstane, řekl Ammon AFP. Jde o to, že se Covid-19 dokonale přizpůsobil v prostředí člověka. Daří se mu tu, váže se z člověka na člověka a ve skutečnosti stále sílí. Měli bychom se připravit na skutečnost, že tento vir zůstane navždy s námi. Ve skutečnosti by se nejednalo o první vir, který přišel a už neodešel. Takže tato skutečnost není neobvyklá a po čase koronavirus jistě zeslábne. Věří se tomu, že proočkování populace sníží přenos infekce, ale dosud se neví, zda vakcína dokáže zabránit přenosu.

Jaro virus zpomalí
Universita Johnse Hopkinse shromažďuje skutečná data od národních zdravotních institucí a sleduje rozšíření koronaviru. Bylo uvedeno pro Business Insider, že postupování koronaviru zpomalí až teplejší počasí. Dost o tom, že koronaviry se podobají chřipkovým virům a ty jsou většinou sezonním jevem. Nízké teploty pomohou viry obalit takzvaným tvrdým gelem, který drží viry, aby byly déle ve vzduchu. Tímto způsobem viry déle přežijí a mohou cestovat z člověka na člověka.

To je pouze první podmínka pro přenos viru, ale také záleží na vlhkosti vzduchu. Když je vzduch studený a suchý, což bývá v zimě, viry se vzduchem lépe přenáší – takzvaně poletují. Což se viru opět líbí, protože má větší pravděpodobnost se na člověku zachytit. Když bude naopak teplo a vlhko, vykašlané kapénky se ve vzduchu dlouho neudrží a spadnou na zem.