Kdy budou vakcíny Covid-19 pro děti? Víme detaily, které by měl znát každý rodič

Zdroj fotografie: Freepik

Mnozí rodiče se jistě obávali, jak to bude s vakcínami pro děti. Jak se ukázalo, právě se vyvíjejí. Přestože nejmladší pacienti mají většinou velmi mírný průběh nemoci Covid-19, s největší pravděpodobností se za nějaký čas budou moci přihlásit na očkování.

Zda své děti rodiče nechají očkovat, i když to bude možné, je pochopitelně otázka zcela jiná a záleží na konkrétních rodičích.

Vakcíny testovány u dětí

V Rzeszowě v Polsku byly zahájeny testy na očkování dětí. Dr. Stanisłav Mazur, prezident lékařského centra Medyk z Rzeszowa a organizátor očkování v provincii Podkarpackie, v rozhovoru pro Wirtualna Polka vysvětlil: „Klinické studie tzv. třetí fáze probíhá ve skupině dospívajících nad 11 let. Kromě toho bude zahrnovat i nejmladší děti starší tří měsíců. Prozatím nemůžeme poskytnout další podrobnosti kvůli důvěrné povaze projektu.“

Zdroj fotografie: Freepik.com

Podrobnosti jsou zatím tajné

Zdravotníci zatím nechtějí prozradit žádné velké podrobnosti. Není známo, jak byli rodiče dětí přesvědčeni, aby vakcínu otestovali na svých dětech. Jak předpovídá Fred Zepp, děti by mohly být očkovány až koncem roku 2021 nebo začátkem roku 2022. Ředitel pediatrického centra na univerzitě v Mohuči nepochybuje, že je to docela riskantní. Stojí za zmínku, že u nejmladších vakcín mohou být reakce opravdu silné.

Zdroj fotografie: Freepik.com

Testovací úsilí je zde mnohem větší než u dospělých. Čím mladší je člověk, tím výraznější může být jeho reakce na vakcínu a tím silnější mohou být možné vedlejší účinky. Vědci proto musí postupovat velice opatrně. Institut Roberta Kocha (RKI) zdůrazňuje, že než začnou děti testovat, odborníci by si měli být jisti, že při testování dospělých nenastaly žádné závažné vedlejší účinky. Děti z etických i zdravotních důvodů nejsou určeny k ranému testování. Zatím se očekává, že výzkum skončí v polovinu roku 2022. Kdy a zda se začne s očkováním, zatím není jasné.