Typ včasné imunitní reakce předpoví závažnost průběhu covid-19

Zdroj obrázku: Pixabay

Když patogen pronikne do organismu, vyvolá imunitní reakci. Ta je na začátku každé infekce vždy velmi silná. V případě nákazy koronavirem SARS-CoV-2 však je právě imunitní reakce někdy spouštěčem závažného průběhu choroby.

Na základě pozorování typu aktivace obranného systému lidského těla je ale možné u pacientů předpovědět, zda pacient bude pociťovat jenom slabé nebo žádné příznaky, anebo zda u něj dojde ke zhoršenému průběhu vyžadujícímu hospitalizaci. Prokázala to nová studie lékařských výzkumníků ze Švédska.

Cytokinová bouře je nadlimitní imunitní reakce na SARS-CoV-2

Imunitní buňky, známé pod pojmem přírodní zabijáci (Natural Killers – NK) se velmi účinně aktivují vždy, když dojde k infekci organismu. V případě napadení těla koronavirem SARS-CoV-2 je tato reakce velmi silná a účinná, nicméně způsob její aktivace se různí u pacientů s mírným a závažným průběhem covid-19. 

V případě těch druhých dochází k jevu, který vědci označují pojmem „cytokinová bouře“. To je typ nadměrně silné zánětlivé reakce, která v organismu spouští autoimunitní odpověď a jejím výsledkem je tvorba obrovského množství nebezpečných krevních sraženin.

Zdroj obrázku: Pixabay

Zabijácké buňky se v krvi objevily těsně po nákaze

Výzkum vědců z Karolinska Institutu ve Švédsku byl publikován v časopise Science Immunology. Vědci studovali časnou reakci imunitního systému na infekci SARS-CoV-2 a na typu imunitní buňky, jejíž vznik nákaza v těle iniciuje. Tento typ hraje důležitou roli při kontrole virových infekcí.

Švédští vědci analyzovali vzorky krve od 27 pacientů, z nichž 10 trpělo středně těžkým průběhem covid-19 a dalších 17 z nich mělo těžkou formu. Pro doplnění informací pak zahrnuli do výzkumu také 17 vzorků od zdravých jedinců, kteří tvořili kontrolní skupinu. Výsledky odhalily, že zabijácké buňky se silně aktivovaly v krvi velmi brzy po průniku infekce do těla.

Zdroj obrázku: Pixabay

Další práce výzkumníků spočívá ve studiu toho, do jaké míry může imunitní odpověď zprostředkovaná zabijáckými buňkami pozorovaná u těžce nemocných pacientů, přispět k závažnosti covid-19 a do jaké míry mohou být prospěšné i jiné části této odpovědi. V návaznosti na to také doufají, že tyto informace pomohou zlepšit léčbu pacientů infikovaných koronavirem SARS-CoV-2.

ZDROJKarolinska University Hospital