Zachrání rychlotesty aktuální situaci nebo nám ještě více přitíží? Vědci mají odpověď

Zdroj obrázku: Pixabay

Doba koronavirová pokročila! Od pondělí 12. dubna začnou děti opět navštěvovat školy, ale za podmínek pravidelného testování – dvakrát týdně. Ovšem, rychlotesty jsou velmi diskutabilní – mají opravdu takovou účinnost? 

Vědci z oddělení molekulární medicíny na univerzitě v Padově zjistili, že rychlotesty nemusí správně detekovat pozitivitu ani negativitu koronaviru. Podle italských vědců mohou být právě tyto testy způsobem, jak znovu rozjet další vlnu pandemie. Především kvůli tomu, že neukáží pravdivost. 

Zdroj obrázku: Depositphotos

Výsledky studií

Vědci v pondělí zveřejnili informace s výsledky laboratorních analýz a poznamenali, že stále více ve světě i v České republice, jsou používané rychlotesty k určení detekce koronaviru. Také bylo poznamenáno, že nezjištění pozitivity testu může vést k tomu, aby byl vir dále šířen mezi lidmi. Proto se může stát, že tímto způsobem se pandemie koronaviru nezastaví. Italské ministerstvo zdravotnictví také uvedlo, že v pondělí ráno bylo zaznamenáno 417 úmrtí na covid-19 a 12 916 nových potvrzených případů, což znamená, že počty pozitivních pomalu, ale jistě klesají. V Itálii byl vir dosud potvrzen u 3,5 milionu lidí a 2,8 milionu lidí je považováno za zcela vyléčené. Z toho 42 lidí je přijato na oddělení JIP a více než 450 lidí bylo přijato na běžné oddělení.     

Zdroj obrázku: Pixabay

Aktuální informace o očkování v České republice

Od 1.3. 2021 je možné, aby se osoby starší sedmdesáti let přihlásily a zaregistrovali na očkování. A to jednoduše prostřednictvím portálu MZČR. Je také možné kontaktovat očkovací centrum a telefonicky si domluvit registraci do systému. Od 24. března se mohou k očkování zaregistrovat i osoby mladší sedmdesáti let, a to s chronickým onemocněním nebo se zdravotním stavem, který je rizikový vůči covid-19.