Polský lékař říká, že po pandemii u nás endemie zůstane

Zdroj fotografie: Depositphotos

S pandemií koronaviru již bojujeme celý rok a nyní se očkování zdá jako nejlepší způsob, jak toto období ukončit. Lékař z Polska odpovídá na zásadní otázky pandemie a jejího možného ukončení.

Dr. Michał Sutkowski je prezidentem varšavských rodinných lékařů. V rozhovoru pro Interia komentuje změny v Národním programu očkování a vývoj epidemie v Polsku. Jeho závěry ale zajisté platí i pro Čechy a další země, které se snaží s pandemií vypořádat prostřednictvím očkování. Podle názoru lékaře by mělo být možné očkovat více lidí, pokud sami chtějí, ale lékař by měl mát nárok na očkování přednostně.

Očkování lékařů a dobrovolníků

V očkování lékařů a dobrovolníků vidí lékař dva problémy. Za prvé, ve starších věkových skupinách lidé chápali potřebu očkování. U mladších lidí nutně této potřebě nerozumíme a je více lidí, kteří se nechtějí očkovat. Z toho či onoho důvodu, i když nejsou proti vakcinační, a to více než ve starších letech. Takže to nemusí být takový boom očkování. Otázkou je, jak by vypadalo očkování všech dobrovolníků.

Druhým problémem, který vzbuzuje velké emoce a velké pochybnosti, je kvalifikace pro očkování. Strčit jehlu do paže a kvalifikovat se pro očkování v komplikovaných situacích, není vždy tak zřejmé. Měli bychom očkovat na základě dotazníku. Pokud dotazník ukáže, že je vše v pořádku, bude pacient očkován automatiky a nikdo se ho nebude ptát na jiné věci a nikdo ho nebude testovat. Lékař je k tomu velmi skeptický ze dvou důvodů. V této oblasti nejsou lékaři dost kvalifikovaní a nedochází k plné diagnostice pacienta.

Co lze udělat pro zlepšení systému očkování?

Rozhodně by se měl zvýšit počet vakcinačních bodů, dát vakcínu uzlovým nemocnicím a velkým místům, kde budou ležet mnohem kratší dobu, a v bodech, jako jsou jednotky primární zdravotní péče. Důležité je také dávat vakcíny, které lze delší dobu skladovat. Další věc, kterou musíme rychle vyřešit, je AstraZeneca, protože lidé nechtějí být očkováni touto vakcínou, nebo jen málo lidí chce být očkováno touto vakcínou.

Polský lékař věří, že je zapotřebí co nejvíce kampaní, aby bylo možné správně porozumět problémům spojeným s touto vakcínou, protože se kolem ní vyskytlo hodně špatného tisku a problémů. Lidé nechtějí být očkováni vakcínou od AstraZeneca, protože se objevila řada pacientů s těžkými vedlejšími účinky, které pro ně mohou znamenat i trvalé zdravotní problémy a očkování je přímo ohrozilo na životě.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jsou zvyšující se omezení účinná?

Dr. Sutkowski je zastáncem krátkých, intenzivních blokování, po kterých lze přijít s mnohem vyšší kulturou epidemie, s načrtnutým projektem pro stát, s jasnou zprávou pro občany, pro jednotlivá průmyslová odvětví apod. Podle jeho názoru je současný lockdown ve velmi pomalém tempu. Byl by raději, kdyby byl intenzivnější a kratší. Má dojem, že by to mohlo mít větší účinek a že bychom mohli být po třech týdnech v pořádku, než aby se táhnul mnoho měsíců.

Máme šanci bojovat proti pandemii? Podle lékaře záleží na tom, co máme na mysli pandemií. Pokud pochopíme realitu, kterou dnes vidíme, existuje šance, že to skončí za šest měsíců, pokud se bude hojně očkovat. Podíváme-li se na to z pohledu celého světa, endemit v nás nepochybně zůstane jako po-covidní věc, protože endemit je malá pandemie s malým počtem trvalých úmrtí každý rok. Ale už se nebude jednat o pandemii.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jaká je šance, že třetí vlna nebude tak ničivá?

Podle doktora Sutkowskiho vše záleží pouze na nás. Z 80 procent bude záležet na naší odpovědnosti a našem chování. Druhou věcí je samozřejmě postupný proces očkování. Existují určité simulace, které říkají, že při nesprávném dodržování zákona budeme mít při absenci přísnějších opatření mnoho dalších hospitalizací a úmrtí. Co přinese budoucnost, ovšem předvídat nelze a můžeme jen doufat, že se situace zlepší a třetí vlna pro nás nebude tak ničivá, jako druhá.

ZDROJInteria