Čína má pochyby o účinnosti vlastních vakcín

Zdroj obrázku: Pixabay

Čína již dokázala vyvinout hned čtyři různé vakcíny. Bohužel aktuálně přiznává, že jejich účinnost není tak vysoká. Nabízí se několik možných řešení a Čína tak stále pracuje na vylepšení. 

Je to snad poprvé, co Čína uvedla, že úspěšnost a síla jejich vyvinuté vakcíny není na takové úrovni, jako se předpokládalo. Tento výsledek rozhodně není ničím pozitivní, ale naopak znamená další komplikace a nejistotu ohledně úspěchu při očkování, jehož cílem je zabránit dalšímu šíření a postupu koronaviru. Jaké tedy nabízí řešení a co to znamená pro vývoj celé pandemie? 

Zdroj fotografie: Unsplash

Čína nemá v plánu vývoj vakcín na principu mRNA

Jako možné řešení by mohl být vývoj vakcín založených na principu mRNA, které mají velmi dobré výsledky. Problém však spočívá v tom, že se k podobnému kroku Čína nechystá. Dříve totiž zpochybnili bezpečnost těchto vakcín. Mají přitom úspěšnost kolem 90 procent, což je poměrně velký rozdíl v porovnání s tím, jak slabě zatím fungují očkovací látky vyvinuté přímo v Číně. Výsledky poměrně nepříjemně překvapily také země, které si již čínské vakcíny pořídili a pustili se do jejich testování ohledně poskytovaného výkonu a možné ochrany. 

Zdroj obrázku: Pixabay

Vývoz málo funkčních vakcín do světa

Od Číny si již několik zemí pořídilo očkovací látky. Na základě potřebných testování a zkoumání je však jejich účinnost pouze kolem 50 procent. Na druhou stranu až z 80 procent chrání před těžkým průběhem onemocnění. Pro úplné zastavení šíření nemoci a návrat do normálního stavu to však stále nestačí. Je potřeba, aby Čína přehodnotila vývoj vakcíny a připravila více funkční látku, která zabrání lepší ochranu i před samotným propuknutím onemocnění. Jedině takovým způsobem je možné efektivně zastavit celý postup pandemie. Nezbývá než doufat, že se vývoj nového přípravku podaří a svět se opět co možná nejdříve vrátí do normálního chodu. 

ZDROJInteria