Světová zdravotnická organizace upozorňuje, že pandemie ještě neskončila

Zdroj obrázku: Freepik

I když se může zdát, že to nejhorší je již za námi, rozhodně to není konec pandemie. Mnoho zemí stále bojuje s hrozivými statistikami a vidina proočkování populace je stále daleko. Varování přichází od šéfa WHO. 

Všichni si přejí, aby se svět vrátil do normálních kolejí a mohly být otevřeny všechny obchody, restaurace a školy. Jenže zatím není většina zemí v takovém stavu, aby bylo takové řešení možné bez rizika z následků další případné vlivy a větších počtů úmrtí. Aktuální situace je velmi dlouhá a představuje komplikaci pro mnoho lidí, kteří by si přáli, aby se svět vrátil do normálu. Šéf WHO však varoval, že příliš brzké rozvolnění opatření by rozhodně nemuselo být tou správnou strategií. 

Aktuální čísla ještě pravděpodobně nejsou konečná

I když si všichni přejí, aby se statistiky již zastavili a nepřidávala se žádná další čísla mezi nakažené či dokonce mrtvé, bohužel to vypadá, že ještě nějakou chvíli pandemie bude v chodu. Aktuální čísla počtu nakažených jsou více než 135,6 milionů lidí na celém světě a více než 2,93 milionu infikovaných bohužel zemřelo.

Zdroj obrázku: Pixabay

Důvody k optimismu ohledně zlepšující se situace

Zároveň však naštěstí existují důvody k optimismu, díky kterým se zdá, že to nejhorší je snad již za námi a blíží se znatelné zlepšení, které přinese lepší zítřky. Ubývá počet nově infikovaných lidí, takže čísla ve většině zemí již přibývají o poznání pomaleji v porovnání s předchozími měsíci. 

Dalším důvodem k optimismu je již poměrně velké množství schválených vakcín, kdy většina z nich vykazuje dobré hodnoty z pohledu účinnosti. Zároveň se většinou neobjevují žádné vážnější vedlejší účinky. Jedinou nepříjemností na celém procesu očkování jsou poměrně pomalé procesy výroby a distribuce vakcíny do jednotlivých zemí. Některé země si přitom nedokážou dost dobře poradit ani se samotným rychlým očkováním, což celý proces ještě o poznání zpomaluje a zhoršuje. 

Zdroj obrázku: Pixabay

Bod zlomu pandemie

Experti na pandemii hovoří o tom, že v aktuální situaci dosáhla pandemie bodu zlomu, což je pozitivní zpráva pro všechny. Rychlé šíření koronaviru je sice stále znepokojivé, ale zároveň tento bod zlomu znamená, že se snad každou chvílí blíží zlepšení a zpomalení počtu nakažených. I tak je důležité ještě chvíli vytrvat a držet zavedená opatření proti zbytečnému urychlení šíření pandemie. 

ZDROJInteria