Novinky a články z nejkrásnějších míst Asie

China 117 Tower: K nebesům nad Tchien-ťin

Tchien-ťin - China 117 Tower

China 117 Tower nebo také Goldin Finance 117 je novou ikonou moderní metropole Tchien-ťin ležící výhodně od Pekingu. Dlouho budovaný mrakodrap se vzpíná do výšky 597 metrů nad centrální částí města, a původně měl zaujmout post druhé nejvyšší budovy v zemi. Jeho architektura je velmi jednoduchá a na první pohled možná nezajímavá, takže nejvíce zaujme samotná výška budovy nebo obří „diamant“ usazený na vrcholu. Mrakodrap rozhodně stojí za návštěvu; zejména, chcete-li si prohlédnout rozlehlou metropoli Tchien-ťin.

Tchien-ťin - Goldin Finance 117

Desítky pater budou tradičně sloužit ke komerčním účelům, zatímco vyšší část mrakodrapu nabídne luxusní byty pro místní smetánku. V nejvyšších patrech bude provozován pětihvězdičkový hotel, a samotný vrchol v podobě diamantu obsadí vyhlídková plošina. Ta bude položena ve výšce přibližně 590 metrů, čímž se stane nejvýše položenou observatoří v zemi. I na severovýchodě Číny tak konečně vznikl mrakodrap těchto rozměrů.

V jednoduchosti konstrukce Goldin Finance 117 je krása

Goldin Finance 117 bude po dokončení vypadat tak trochu jako monumentální sloup zapíchnutý uprostřed města. Ačkoliv je konstrukce perfektně promyšlena, byla původně zamýšlená anténa nahrazena skleněnou observatoří ve tvaru diamantu. S přicházející nocí se začínají v prosklené konstrukci zrcadlit okolní budovy, a rozsvícený diamant na vrcholu upoutává zrak celého města.

Konstrukce mrakodrapu byla navržena s ohledem na místní podmínky, takže odolá silnému přímořskému větru, zemětřesení i dalším katastrofám. Současnou chloubu Tchien-ťinu připravilo o post druhé nejvyšší budovy Mezinárodní finanční Centrum Ping An v jihočínském Šenčenu. Bylo to ale opravdu těsné; rozdíl ve výšce jsou pouhé dva metry.

Komplikovaná stavba China 117 Tower

Základní kámen China 117 Tower byl položen už v roce 2008 s předpokládaným dokončením o šest lez později. V průběhu ale došlo ke komplikacím, a stavba byla v roce 2011 pozastavena. Práce se znovu rozběhly o rok později, ovšem se sníženým tempem. Předpokládaný termín dokončení byl posunut na září 2018, a práce jsou aktuálně v plném proudu.


Mohlo by vás zajímat: Nejvyšší budovy Číny se dotýkají nebeMezinárodní finanční centrum Ping AnTerakotová armáda: Odkaz Prvního císaře