Novinky a články z nejkrásnějších míst Asie

Cenzura …jak v Číně obchází zákony, aby se spojili se světem?

Čínská lidová republika

Čínská lidová republika je mj. známa svou cenzurou, takže se do světa dostane jenom malé procento informací, navíc často upravených do „pohodlné“ podoby. Mnozí tento postoj kritizují a volají po svobodě projevu, čínská vláda má ale jednoznačný postoj, a úplnou svobodu médiím ani komunikačním sítím dávat nehodlá. Čínští obyvatelé si tak ani nezaloží Facebook a nepoužijí Google, čímž vzniká jistá izolace od okolního světa. Desítkám milionů se ji ale podařilo prolomit i přes „virtuální ostrahu“.

Čínská lidová republika

On-line prostředí sledují v Číně desetitisíce úředníků

Čínská vláda blokuje vstup na většinu zahraničních stránek blokuje, k čemuž zřídila tzv. Great Firewall (Velký Firewall). Při vstupu na trh tak narazili i světoví giganti jako Facebook nebo Google, ačkoliv vyhledávač má i svou čínskou verzi s výsledky zúženými na svou zemi. Číňané jsou přesto na sociálních sítích velmi aktivní, a telefon z ruky nepouští téměř nikdy. Mnozí mají facebookové účty, vyhledávají na Googlu, a navštěvují zahraniční portály „neoficiálním“ způsobem.

Čínská lidová republika - GreatFirewall

Co je potřeba k obcházení „Great Firewallu“?

Aby mohli Číňan navštívit Facebook a napsat si třeba s kamarádem z České republiky, kterého poznal při dovolené, musí obejít „vládní opatření“. Dobře k tomu slouží např. vyprVPN, služba zabývající se utajením vaší VPN adresy, takže unikne zrakům čínských orgánů. Díky funkci „chameleon“ jsou pro ně v podstatě neviditelní, a můžou využívat Facebook, sjíždět zahraniční blogy, nebo používat Google naplno. Podobných služeb existuje více, některé jsou přitom zdarma, ačkoliv ty placené (cca 1 500 Kč/měsíc) nabízí „lepší krytí“.

Jak obejít cenzuru - Čínská lidová republika

Facebook, IG, Twitter i Google mají v Číně alternativy

Někdo si už nedokáže život bez sociálních sítí představit, ačkoliv facebooková mánie už v Česku značně opadla. Asiaté obecně vnímají sociální sítě trochu jinak, zejména Číňané a Japonci. V zemi draka je nejpopulárnějším WeChat, který zastupuje funkce Facebooku, Twitteru i Instragramu, a účet na něm má snad každý Číňan, který vlastní smartphone. Spousta domácích si s tímto řešením vystačí a nemají potřebu Great Firewall obcházet.

Mohlo by vás zajímat: Čínská lidová republika, spící drak přerostl ve světovou velmoc

 

Čína cenzuruje i zahraniční média v plném rozsahu

Trochu jiný pohled to přináší z hlediska zpravodajství, protože mnohá zahraniční média nabízí „odlišnou pravdu“; a jak to ta bývá, nejvíce táhne čtenáře bulvár, který si svou verzi v každém přibarví, a někdy ji úplně překroutí. Čínská vláda svým přístupem určitě není „svatá“, stále např. tají počty popravených trestanců nebo pracovní podmínky některých zaměstnanců. Má k tomu pochopitelně své důvody, těžko se totiž proti bulvárním žvástům, které nemají s pravdou ani objektivním pohledem na věc nic společného.

Čína - cenzura

Otřesné? V takové míře určitě není přístup čínské vlády správný, avšak na druhou stranu funguje dle představ, a to velmi dobře. Když pomineme cenzuru informací zahraničního prostředí, doplácíme na “izolaci” ve výsledku i my, protože je obousměrná. Čínský IT mágům se čas od času podaří obcházení bezpečnosti zablokovat, ale zatím to nikdy netrvalo déle než pár dní. Čínská lidová republika pro nás tak stále zůstává pokladnicí tajemství, kterou nejspíš nikdy nevyčerpáme.


Co si ještě přečíst? Pravidelně pro vás připravujeme magazín o Asii